1. TEPKİLERİMİZ VE BİRLİĞİMİZ SONUÇ VERDİ: İsrail 680 kişiyi serbest bırakıyor !

1. TEPKİLERİMİZ VE BİRLİĞİMİZ SONUÇ VERDİ: İsrail 680 kişiyi serbest bırakıyor !

2. ŞALOM NASIL BAŞLIK ATTI ?

3. DÜNYA DÜN, İNTERNETTEN EN ÇOK ‘TURKEY’ KELİMESİNİ ARATTIRDI !

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun sözcüsü, ‘Mavi Marmara’ gemisi dahil Gazze’ye yardım filosundan gözaltına alınanların derhal serbest bırakılacağını açıkladı.

Serbest bırakılarak sınırdışı edileceklerin toplam sayısının 680 olduğu bildirildi.

Ve Türkiye.. Şalom Gazetesinin Başlığı

Türkiye’deki Musevi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ivo Molinas’ın gazete manşeti: ‘BARIŞ BÖYLE OLMAZ’ şeklinde oldu. Duyarlı Musevi vatandaşlarımızı buradan bir kere daha kutluyoruz.

Dünya ve ABD’de en çok ‘Turkey-Israel’ arandı!

İsrail ablukası altındaki Gazze’ye insani yardım götüren Özgürlük Filosu (Freedom Flotilla) gemilerinin İsrailli komandoların saldırısına uğraması ve en az 10 kişinin yaşamını yitirmesi, anlık mesaj paylaşımı yapılan sosyal ağlarda da en çok değinilen konuydu.

Dünya genelinde toplumsal olaylarda en çok başvurulan mikroblog sitesi Twitter’ın gün sonundaki ‘popüler twit sözcükleri’ listesinde #FreedomFlotilla, #İsrail ve #Gaza ‘hashtag’leri (anahtar sözcük) ve ‘flotilla’ sözcüğü ilk 10’da yer aldı.

ABD’de resmi tatil olması ve büyük ihtimalle site algoritması yüzünden otomatik olarak spam olarak görülmesi sonucu dün öğle saatlere kadar ‘flotilla’ sözcüğü listede yer almamıştı. Bu yüzden Twitter’da bu sözcüğe sansür uygulandığı şüpheleri twit’lerle paylaşıldı. Ancak daha sonra bu durum düzeltildi.

Twitter’da 31 Mayıs gecesi 23:00 itibarıyla yukarıdaki sözcüklerin geçtiği yaklaşık 48 bin twit yapıldı, sadece ‘flotilla’ sözcüğünün geçtiği twitler tüm dünyada ve her konuda yapılan twit’lerin yaklaşık yüzde 1’ini oluşturdu. 12 saatlik süre içinde siteye yazılan tüm twit’lerin yüzde 0.58’ini ‘Gaza’ (Gazze) konu etiketi, yüzde 0.48’ini de FreedomFlotilla etiketi oluşturdu.

Öte yandan Google Trends eğilim sıralaması listesinden edinilen bilgiye göre ABD’de en çok aranan konu başlığı ‘Turkey-Israel’ oldu. (ntvmsnbc)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir