Allah’ın herşeyi sarıp kuşatması, bize şah damarımızdan yakın olması nasıl oluyor?

Allah’ın herşeyi sarıp kuşatması, bize şah damarımızdan yakın olması nasıl oluyor?

Madde bir algıdan ibarettir. Gerçek mutlak varlık ise Allah’ tır. Yani var olan sadece Allah’tır. Ondan başka herşey gölge varlıklardır. Allah her yerdedir ve her yeri kaplamaktadır. Var olan herşey, Allah’ın bize gösterdiği birer görüntüdür.

Maddesel varlıklar birer algı olduklarına göre Allah’ı göremezler, ama Allah, Kendi yarattığı maddeyi her şekliyle görür. Yani biz Allah’ın varlığını gözlerimizle algılayamayız. Ama Allah bizim içimizi, dışımızı, bakışlarımızı, düşüncelerimizi tam olarak kuşatmıştır. O’nun bilgisi dışında, tek bir söz söyleyemeyiz, hatta tek bir nefes dahi alamayız.

Allah’ın bize gösterdiği algıları seyrederken, yani hayatımızı sürerken de bize en yakın olan varlık, Allah’ın Kendisidir. Kuran’da yer alan “Andolsun, insanı Biz yarattık ve nefsinin ona ne vesveseler vermekte olduğunu biliriz. Biz ona şah damarından daha yakınız.” ayetinin sırrı da bu gerçekte gizlidir. (Kaf Suresi, 16) Bir insan kendi bedeninin aslıyla muhatap olduğunu zannettiğinde ve gördüğü her anın zihninde gerçekleştiğini düşünmediğinde, bu önemli gerçeği kavrayamaz. Çünkü “kendi” zannettiği yer beyniyse, dışarısı olarak kabul ettiği yer kendisine 20-30 cm gibi belirli bir uzaklıkta olur. Ama maddenin sadece beynindeki kopyasıyla muhatap olduğunu kavradığında, artık dışarısı, içerisi, uzak, yakın gibi kavramlar anlamsızlaşır. Allah kendisini çepeçevre kuşatmıştır ve ona “sonsuz yakın”dır.

“Allah’ın herşeyi sarıp kuşatması, bize şah damarımızdan yakın olması nasıl oluyor?” üzerine bir yorum

  1. Bir atomun küçüğünü ve onunda daha küçüğünü düşünün bu şekilde küçülerek sonsuzluğa gidin,birde tam tersini düşünün dünya galaksiler evren ve sonsuzluk…İki türlüde sonsuzluğa gider.Allah bu sonsuzluk içerisindeki enerjinin tamamıdır.Enerji vardan yok olmaz yoktan var olmaz.Bu enerji bütün maddelerde en ufak sonsuzluğa giden yapıtaşında ve sonsuzluğa giden en büyük kısmı arasındaki herşeydir.Etimiz kemiğimiz dünyamız düşüne bileceğiniz her şey Allah’ın ta kendisidir.Nereye bakarsanız bakın Allah’ı görürsünüz.Ancak gördüğünüz her şey Allah’tır diyemezsiniz.Allah bu sonsuzluğun tamamıdır.Yani bir şekli,dengi yoktur.Mesela insanda Allahın bir parçasıdır ama Allah değildir.İnsana şah damarından yakın olma sebebide budur.Dünya Allah’ın bir parçasıdır ama dengi ve kendisi değildir.Allah’ın bir surreti yoktur.Bize verilen can,konuşmalar,havada yayılan sesimiz,beynimizde canlananlar,düşündüğümüz her şey Allahın ta kendisidir ama Allah bunların hepsini ve sonsuzluğun tamamını kapsar.Yoklukta varlıkta her şey Allahın kendisidir.Her şey Allah’a aittir.Bu sebeple her şey Allah’ta mevcuttur o herşeydir bunların hiç brine muhtaç değildir,ama bir kum parçasından tutun evrene kadar her şey Allah isterse vardır ve Allah’a

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir