81.”Adamlık dini” nedir?

81.”Adamlık dini” nedir?

Onlar hala cahiliye hükmünü mü arıyorlar? Kesin bilgiyle inanan bir topluluk için hükmü, Allah’tan daha güzel olan kimdir? (Maide Suresi, 50)

Dünya üzerinde ideolojisi, felsefesi, dünya görüşü ne olursa olsun, Hak Din’den uzaklaşmış tüm insanların tabi oldukları ortak bir batıl “din” vardır. Hak dinin yaşanmadığı toplumların tümünde yaşanan, bu batıl dindir. Söz konusu toplumlardaki insanlar dünyaya geldikleri andan itibaren çevrelerinden aldıkları uzun telkinlerin sonucunda, bu batıl dinin sunduğu değer yargılarını, kuralları, düşünce şekillerini benimserler. İşte bu dinin ismi “adamlık dini”dir.

Adamlık dinini yaşayan insanların en temel özelliği Allah’ın rızasını değil, içinde yaşadıkları toplumun rızasını hedef edinmeleri ve yaşamlarını bu hedef doğrultusunda yönlendirmeleridir.

Adamlık dinini yaşayan toplumların kişilerden en önemli beklentisi “adam olmak”tır. “Adam olmak” tabiriyle kastedilen ise, toplum tarafından genel kabul görmüş bir kültüre, tavra ve anlayışa sahip olmak, sözde makbul olarak tanıtılan belli kalıpları üzerinde taşımaktır. (Bu konu ile ilgili bkz. Harun Yahya, Adamlık Dini, İstanbul:Global Yayıncılık, Mart, 2000)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir