90.İnsanların sahip oldukları acizliklerin hikmetleri nelerdir?

90.İnsanların sahip oldukları acizliklerin hikmetleri nelerdir?

İnsanlara verilmişpek çok fiziksel zayıflık vardır. Öncelikle insan hem bedenini hem de çevresini temiz tutmak, özenli bir bakım yapmak zorundadır. Bu bakım için ayırdığı vakit hayatının oldukça büyük bir bölümünü kapsar. Ancak insan ne kadar temizlik ve bakım yaparsa yapsın bu, geçicidir. Dişini fırçalayan insan belki 1 saat sonra hiç fırçalamamışgibi olur. Banyo yapan bir kişi yazın 1-2 saat sonra hiç banyo yapmamışgibi bir hale gelebilir.

Burada önemli olan fiziksel acizliklerin bir amaca yönelik olduğunu kavrayabilmektir. Bunlar zorunlu acizlikler değildir, özel olarak yaratılmışlardır. Aynı şekilde yaşlılık ve onunla birlikte gelen değişiklikler de insana dünya hayatının geçici olduğunu düşünmesi, eksikliklerle dolu olan dünyaya bağlanmaması ve “asıl yurt” olan ahirete yönelmesi için Allah’ın özel olarak verdiği acizliklerdir. Ve Allah Kuran’da insanlar için hayırlı olanın ahiret olduğunu haber vermiştir:

Dünya hayatı yalnızca bir oyun ve bir oyalanmadan başkası değildir. Korkup-sakınmakta olanlar için ahiret yurdu gerçekten daha hayırlıdır. Yine de akıl erdirmeyecek misiniz? (En’am Suresi, 32)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir