_Muhteşem HÜRREM Gerçeği_

Muhteşem Yüzyıl dizisiyle Osmanlı’da Harem, Padişahların özel hayatı ve Hürrem Sultan’ın nasıl biri olduğuyla ilgili birçok tartışma alevlenmişti.

“Osmanlı’da Harem” adlı kitabı bulunan ve Rotterdam islam Üniversitesi rektörü olan Prof. Dr. Ahmet Akgündüz dizide Hürrem Sultan’ın yanlış tanıtıldığına değinerek şöyle açıklamada bulundu: “”Hürrem Sultan Osmanlı Devleti’nin haremine alınan ve islami bir manevi terbiyeden geçen çok kıymetli bir hanımefendidir. Hürrem bir mektubunda ‘Hoca Sadettin Efendi’nin eserini okuyorum. Bu gece birinci cildi bitirmek istiyorum. Bugün teravih namazına gelemem’ demiştir. Ben şunu açıkça ifade edeyim ki bu eserin bir iki sayfasını bir saat içinde çözebilecek çok az ilahiyat profesörü var. Yani Hürrem Sultan da böylesine bir kültürlü hanımefendidir.”

Prof. Akgündüz, sanatçıları suçlamadığını fakat yapımcı ve senaristlere dikkat çekerek şunun altını çizdi: “BU GİBİ DİZİLER,TÜRK GENÇLİĞİNİN OSMANLI’YI DOĞRU ÖĞRENMESİNE KARŞI BAŞLATILAN BİR KAFA KARIŞTIRMA PROJESİDİR”

***
HÜRREM SULTAN ile İLGİLİ NELERİ BİLMİYORUZ ?

• Bir Osmanlı padişahıyla nikâhla evlenmiş ilk kadın olma ayrıcalığını taşır.
• Kanuni Sultan Suleyman’la evlenme öyküsü şöyledir: Hürrem Sultan Cariye maaşı alıyordu ve sarayda yaşadığı için bu paraya ihtiyacı yoktu. Bu yüzden parasını bağışlamak istedi ve bağışını da Mekke’ye yapmak istedi. Kölelerin dini yerlere (Mekke,Medine vb.) bağış yapması dinen yasaktı, bu yüzden Kanuni’den onu azat etmesini rica etti ve sebebini açıkladı. Kanuni de bağış için Hürrem Sultan’ı azat etti. Hürrem artık cariye değildi. Bir gün Kanuni Hürrem Sultan’ı odasına çağırttı ama Hürrem bu teklifi redetti. Kanuni’ye, “Artık ben sizin malınız değilim. Beni kölelikten azat ettiniz. Sizinle beraber olmam zinaya girer.” dedi ve bu nedenle Kanuni Sultan Süleyman Hürrem Sultan’ı nikahına aldı.
• Hürrem Sultan sarayda çok özel eğitimler almıştır ve çok okuyan, bilgili ve çok kültürlü bir kadındır.
• Hürrem Sultan İstanbul’da günümüzde onun adıyla anılan Haseki semtinde, Mimar Sinan’a Haseki Külliyesini yaptırmıştır. 1538-1550 yılları arasında inşaatı tamamlanan külliyenin içinde bir hamam, medrese ve hastane bulunmaktadır. Günümüzde T.C. Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak tanınan bu hastane Türkiye’de kesintisiz hizmet vermekte olan en eski hastane olma özelliğini taşır.
• Hürrem Sultan ayrıca Ayasofya Camii civarında yardıma muhtaç ve fakirlerin karnını doyurmak için bir mutfak yaptırtmıştır.
• Hürrem Sultan’ın doğduğu yer olduğuna inanılan Ukrayna’nın Rohatyn kentinde bir Hürrem Sultan anıtı bulunmaktadır. 2007 yılında, Ukrayna’daki bir liman kenti olan Mariupol’daki Tatarlar Hürrem Sultan’ın onuruna bir cami açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir