Abdulhamid’e isyan eden kalabalıkta Hızır A.s !

Abdulhamid.jpg

İngiltere Kralının Sabah Kahvaltısında  yediği jambomdan, yatakta giydiği pijamasının rengine kadar her türlü istihbarat bilgilerine kolayca ulaşabilen Haşmetli sultan, Evliya 2.Abdulhamit Han, nasıl olur da kendisine ihanet edecek olan devlet görevlilerini, kendisine yapılacak olan darbeyi sezemedi?

Kim demiş Abdulhamid Han bunlardan habersizdi, kim demiş tüm bu olanlara karşı Abdulhamid Han’ın karşı koyma gücü yoktu diye?

Abdulhamid, kendisine isyan eden kalabalığa bakıyor.Birde ne görsün ; Hızır Aleyhisselam kalabalıgın önünde isyancılar arasında !

İşte o zaman Allah dostu Abdulhamid Han işareti anlıyor..Anlıyor ki kaderde olacak olan bir hadisedir bu ve mutlaka gerçekleşeceginden, buna karşı durmaması gerecektir…

Bu yüzden Olup biteni metânetle karşılayan Sultan Abdulhamid “Kader böyle imiş. Allah biliyor ki benim bu isyanda hiç dahlim yoktur. Ömrüm boyunca devletin, milletin iyiliğine çalıştım. Şimdiden sonra Çırağan’da oturmama müsaade olunursa, milletime dua etmeye devam ederim” diye demişti..

Kader böyle imiş….

Böylece Abdulhamid Han hazretlerinin kendisine yapılan bu isyan hareketine Tarih kitaplarında da geçen cevabı “Kader böyleymiş ” sözü, onun nazar-ı hikmetinde tahakkuk ederek manasını bulmuş oldu..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir