Ağaçların Elektrik üretebildiğini Biliyormuydunuz?

Havadaki Karbondioksiti çekerek karşılığında dünyayı taze oksijenle donatmasına araç olan ağaçlar, ayrıca bazen kullandığımız koltuk, ev detayı veya bazen bize gölge veren birer yaşayan varlıktır. Ağaçlar hakkında bilmediğimiz ufak bir detay daha var: Her ağaç az miktarlı da olsa elektrik üretir.

MIT’den (Massachusetts Institute of Technology ) bilim adamları ağaçların eletrik üretme özelliği üzerine yıllar süren araştırmalar yapmışlar. Ağaçtaki elektriğin, toprakla ağaç arasında oluşan PH farklılığından dolayı oluştuğu ve bu elektrik miktarının da küçük elektriksel aygıtların çalışmasına yettiği bulunmuş. İlginç, bir o kadar da şaşırtıcı. Peki bu bilgiyle ne yapılabilir?

Küresel ısınma dolayısıyla ormanlarda oluşan ısı artışları bilindiği üzere yangınlara sebep olmakta. Bu ısı artışlarını gözlemleyebilmek için uzun zamandır orman içlerinde hava kontrol istasyonları kullanılmakta. Bu istasyonlardan gelen ısı verileriyle orman yangınlarına anında müdahale etmek mümkün olabilmekte. Fakat bu sistemin bir dezavantajı var. Hava kontrol istasyonlarını geniş bir ormanda kullanmak oldukça maliyetli. Elektronik sistemler batarya kuvvetiyle çalışıyor ve bu bataryalar devamlı kontrol edilmeli ve değiştirilmeli. Küçük bir ormanda bunlardan en az 100 adet bulunması gerektiğini düşünürsek maliyeti anlamış oluruz.

MIT araştırmacıları ise bunu biyo enerji modülleriyle ağacın elektrik üretme özelliğini kullanarak, ağaca zarar vermeden gerçekleştirmeye çalışmışlar. Biyo enerji modülü çalışması için gerekli elektriği ağaçtan alıyor ve ağaç yaşadığı sürece çalışmaya devam ediyor.

Bu yeni teknoloji Massachusetts’de bulunan “Voltree Power” adlı şirket tarafından test edilmiş ve üretilmiş. 2009 ilk baharında Voltree Power ekibi, hazırladıkları aygıtları bir ağ gibi ormanlara yerleştirmeye başlayacak.
Orman yangınlarını daha kıvılcım halindeyken haber almak ve müdahale etmek için kullanılabilecek mükemmel bir sistem.

İnsanoğluna kapıları açılan bu yeni teknolojik bilgiler sayesinde bozulmakta olan eko-sistemlerin düzelmesi, daha temiz, daha düzeli, daha yaşanabilir bir dünya kurulabilmesi için bize yeni olanaklar sunmaktadır.

Her ne kadar biz kendi elimizle doğayı tahrip etksek de, gördüğümüz gibi onu kurtamak için bu yeni çağda yeni buluşlar yapılmaktadır. Önemli olan bilimin peşini bırakmamak ve daha temiz ve güzel bir dünya istemek, bilgilerimizi de bu yönde kullanmak.

——–
“Görmedin mi ki, Allah nasıl bir örnek vermiştir: Güzel bir söz, güzel bir ağaç gibidir ki, onun kökü sabit, dalı ise göktedir.” [İbrahim Suresi, 24.ayet]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir