AKCİĞERLERİNİZİN DE TAT ALDIKLARINI BİLİYOR MUYDUNUZ ?

ABD’de yapılan bir araştırma akciğerlerde, dildeki gibi tat reseptörlerinin bulunduğunu, bunların havadaki keskin maddelerin tadını aldığını ortaya çıkarttı. Sonuçları “Nature Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, tat reseptörleri, akciğerlerdeki dar hava yolları olan bronşlarda hava akışını kontrol eden istemsiz düz kasta keşfedildi.

Bilim insanları, akciğerlerdeki tat reseptörlerinin, dilde keskin tatları saptayanlarla özdeş olduğunu belirtirken, bunların, dildeki tat reseptörlerinin aksine, beyne sinir sinyalleri göndermediğini söylediler.

Araştırmayı yapan bilim insanları, bu sonucu bulduklarında başta hata yaptıklarını düşünmüşler, fakat daha sonra araştırmaları derinleştikçe bundan emin olmuşlar.

Maryland Tıp Merkezi’nden Profesör Stephen Liggett, keskin tatları alan reseptörlerin, akciğerlerde beklendiği gibi “savaşan veya kaçan” bir tepkinin oluşmasına, göğsün sıkışmasına ve öksürüğe neden olmadığı, aksine laboratuvarda denenen bazı zehirsiz keskin maddelerin, hava yollarının rahatlamasını ve daha fazla açılmasını sağladığının gözlendiğini kaydetti.

Bilim insanları, araştırmanın bulgularının, astım hastalarının daha rahat nefes almalarını sağlayacak yeni ilaçların geliştirilmesine katkıda bulunabileceğini kaydettler.

———————————
“İşte gaybı da, müşahede edilebileni de bilen, üstün ve güçlü olan, esirgeyen O’dur. Ki O, yarattığı herşeyi en güzel yapan ve insanı yaratmaya bir çamurdan başlayandır.” [Secde Suresi, 6-7.ayetleri]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir