Alabilirsen al

Hacı Bayram-ı Velî’nin doğduğu Zülfadl (Sol-Fasol) köyünden bir genç askere çağrılmıştı. Yetim olan bu temiz genç, babasından kalma birkaç altınını, annesinden kalan hâtıra bilezik ve küpleri emânet edecek bir kimse bulamadı. Hepsini küçük bir çekmeceye koyup, Hacı Bayram-ı Velî’nin türbesine getirdi. Türbeyi ziyâret edip;

“Yâ hazret-i Hacı Bayram-ı Velî! Beni vatanî vazifemi yapmak için çağırdılar. Annemden ve babamdan kalma şu hâtıraları emânet edecek bir kimse bulamadım. Bu küçük çekmeceyi zâtı âlinize emânet bırakıyorum. Eğer askerden dönersem, gelir alırım. Şâyet dönemezsem, istediğiniz bir kimseye verebilirsiniz!” diye münâcaat etti.

Sonra çekmeceyi sandukanın kenarına koyarak ayrıldı.

Aradan yıllar geçti. Gencin askerliği bitti ve emânetini almak üzere Hacı Bayram-ı Velî’ye geldi. Ziyâretini yapıktan sonra, çekmeceyi koyduğu yerde buldu. Hiç dokunulmamıştı.

Orada türbeyi bekleyen türbedâra;

“Bu çekmece benimdir. Askere gitmeden önce emânet bırakmıştım. Şimdi alıyorum.” dedi.

Türbedâr;

“Tabi, alabilirsen al. Çünkü ben, bir defâsında bu çekmecenin yerini değiştirmek istedim. Fakat bütün uğraşmalarıma rağmen yerinden bile oynatamadım. Bunda bir hikmet olduğunu düşünerek, bir daha elimi bile sürmedim.”

“Alabilirsen al” üzerine 2 yorum

  1. BU İNANÇLARI ŞİMDİKİLER HİKAYE DERLER. ZAMANINDA BİR SARHOŞUN HANIMI HER ŞEYİNİ ALLAH EMANET EDERMİŞ. SARHOŞ BU DENEMEK İÇİN BİR KESE PARA VERİR VE SIKI SIKI TEMBİĞLER. SAKIN BU İNEĞİN PARASI VE KAYBULMASIN HA DER. KADIN BEN ONU ALLAH EMANET ETTİM. o SAKLAR DER VE ODAYA GİDER SAKLAR GELİR. aMA ADAM ONUN SAKLADIĞI YERİ GÖRÜR VE ERTESİ GÜNÜ PARA KESESİNİ ORADAN ALIR, EVİN ÖNÜNDEKİ KUYUNUN İÇİNE SALLANDIRIR. ARADAN BİR KAÇ ZAMAN GEÇER, SARHOŞ EVE GELİR VE KARISINA SESLENİR.. hATUN, İNEĞİN PARASI NE OLDU. O.DA ADAM BEN ONU ALLAH EMANET ETTİM VE SAKLADIM DER.. SARHOŞ KENDİNDEN EMİN OLARAK, MADEM ALLAH EMANET ETTİN GETTİR DE GÖRELİM BAKAYIM İNEĞİN PARASINI DER. kADIN İÇERİ GİRER SAKLADIĞI YERDEN BESMELE ÇEKEREK KESEYİ ALIR. fAKAT NE GÖRSÜN KESE ISLAK. KADIN ALLAH ALLAH DERKEN ADAM SESLENİR. NE OLDU KADIN HANİ ALLAH EMANET ETMİŞTİN YA NE OLDU ŞİMDİ DİYE BÖBÜRLENİRKEN KADIN KONUŞMASINA DEVAM EDER. BEN BU KESEYİ BURAYA KOYARKEN KUP KURUYDU AMA ŞİMDİ ISLANMIŞ. BUYUR BEY PARALARINI DEYİNCE ADAMIN GÖZLERİ FALTAŞI GİBİ AÇILIR. HEMEN KOŞAR PINARA BAKARKİ SALLANDIRDIĞI KOVANIN İÇİNDE KESE YOK..KENDİSİNİN NASIL BİR YOLDA OLDUĞUNU ANLAR HEMEN TÖVBE EDER VE DOĞRU YOLU BULUR KARDEŞLERİM…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir