Allah’ın Yaratma Sanatı Şeffaf Canlılar

Şeffaf Kurbağa
Cam Kurbağa’lar amphibian’lardan Centrolenidae (order Anura) ailesindendirler. Venezuella’da bulunurlar. Çoğunluğu açık yeşil renktedirler. Karın derileri şeffaftır. Kalp, karaciğer ve sindirim sistemleri dışarıdan görülebilir.

Cam Mürekkepbalığı
Güney yarımkürede bulunan ve Cam Mürekkepbalığı (Teuthowenia pellucida) adı verilen bu canlının gözlerinde ışık veren yapılar bulunur ve kendisini bir top görünümüne dönüştürebilme yeteneğine sahiptir.

Şeffaf Kelebek
Sentral Amerika’da bulunan bu kelebek türü Cam kKanatlı Kelebek adı verilmiştir. Kanatlarındaki venler (toplar damarlar) arasında kalan doku cam gibidir.

Şeffaf Salp
Denizanasına benzeyen ve phytoplankton (marine algae) adı verilen bu canlı küçük deniz bitkileri ile beslenir. Boyutları 1 ila 10 cm arasında değişebilir.

Şeffaf Başlı Balık
Derin sularda yaşayan bu ilginç görünümlü balığa Barrele (Macropinna microstoma) adı verilmiştir. Başı tamamn şeffaf olan balığın gözleri de tüp şeklindedir. Parlak yeşil lenslere sahip olan gözler, içi sıvı ile doluymuş görünümündeki başın çevresinde dönebilir ve ışığa son derece hassastırlar.Balık başının üzerindeki bir yiyeceğe bakarken, gözler yukarı doğru dönerek bakabilir. Balık besin alırken ise gözler ileri çevrilir. Balığın başında ağzı üzerinde bulunan iki nokta ise koku alma organlarıdır.

Şeffaf Zebrabalığı
Bilim adamları tarafından genleriyle oynanarak üretilen bu tür zebrabalığı, iç organları görülebildiğinden, Children’s Hospital Boston’da, özellikle kanser tedavisine yönelik araştırmalarda kullanılmaktadır.

Şeffaf Buzbalığı
Antartika ve Güney yarımkürede Güney Amerika’da yaşayan Timsah Buzbalığı diğer balıklarla beslenir. Kanlarında eritrosit veya hemoglobin bulunmadığından kanları şeffaftır. Metabolizmaları bu effaf kanlarında çözünmüş olan oksijene bağlıdır. Oksijenin ise sudan derilerine geçerek direkt olarak alındığına inanılmaktadır. Oksijenin daha soğuk sularda çözünebiliyor oluşu bu teoriyi desteklemektedir.

Şeffaf Amphipod
Kuzey Atlantik’te yaşayan ve Phronima adını alan bu canlılar şeffaflıkları sayesinde gözden kaybolabilir böylece sağladıkları kamuflaj yetisiyle hayatta kalabilirler.

Şeffaf Larva Karides
Hawai çevresindeki denizlerde yaşar.

Şeffaf Denizanası
Hemen her denizde yaşayabilen denizanaları o kadar şeffaftırlar ki bazen görmek bile mümkün değildir. Resimde görülen yaklaşık 2.5cm çapındaki Arctapodema genus’dur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir