Avatar’daki Işıldayan Ağaç Dünyada da Mümkün Olacak mı ?

AVATAR FİLMİNDE PANDORA’NIN IŞILDAYAN ORMAN AĞAÇLARI GERÇEK Mİ OLUYOR, BU TEKNOLOJİYİ UYGULAMAK MÜMKÜN OLACAK MI ?_

Sokakları lambaların değil, doğal ve kendiliğinden renk renk ışıldayan ağaçların aydınlattığını hayal edin… Cambridge Üniversitesi bilim insanları ateş böceğinin genini ağaçlara kodlayarak uygulamaya başladı. Deneyin başarılı olması halinde sokaklar gişe rekortmeni Avatar filmindeki bitkiler gibi parlayarak ışık yayan ağaçlarla aydınlanacak..

Bilim insanları, ağaçların parlamasını sağlayarak, elektriğe ihtiyaç duyulmadan ağaçlarla sokakları aydınlatmayı amaçlıyor. Cambridge Üniversitesi araştırmacıları ateş böceklerinden ve parlayan özel bir deniz bakterisinden parlaklık veren bir geni bakteri üzerinde uyguladı.

Bazı kodları değiştirilmiş genleri bir e-coli bakterisi örneğine enjekte eden uzmanlar, bir dizi renk elde etti ve okumak için yeterli olabilecek kadar parlak, yaşayan bir ışık kaynağını oluşturmayı başardı. Uzmanlara göre, değiştirilmiş genleri bu yolla bitkilere de enjekte etmek mümkün. Ateş böceğinin genlerine sahip olan ağaçlar tıpkı bir fener gibi etraflarına ışık yayabilecek.

Cambridge Üniversitesi araştırmacıları: “Deneylerimizde çok yol kat ettik. Amacımız sokak lambalarının görevini ağaçlara devretmek. Daha çok aydınlatma istenildiğinde ağaçları büyütmek de mümkün” diye konuştu.

Uzmanlara göre, deney başarılı olursa ortaya çıkacak enerji çevreye duyarlı olacak. Uzmanlar ayrıca ağaçlardaki kimyasal reaksiyonu ateşlemek için gereken yakıtın da hayvan atıklarından ve çöpten sağlanabileceğini belirtiyor…


“Şimdi onlara sor: yaratılış bakımından onlar mı daha zorlu, yoksa Bizim yarattıklarımız mı? Doğrusu Biz onları, cıvık-yapışkan bir çamurdan yarattık.” (Saffat Suresi, 11. ayet)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir