BALIKLAR SUYUN İÇİNDE NASIL YAŞAR ?BALIKLARI SUDA YAŞAMALARINI SAĞLAYAN SİSTEMLER…
İnsan veya balık dışında herhangi bir canlı, tatlı veya tuzlu olsun suyun içinde sadece belli süreler kalabilir. Belli bir süre sonra su vücutlarımıza zarar vermeye başlar ve suyun içinde hızlı ve rahat hareket etmemiz mümkün değildir. Oysa balıklar için bu zarar görme asla söz konusu değildir. Onlar tam aksine sulu olmayan ortamda barınamıyor.

Peki balıklar suyun içinde nasıl bu kadar rahat yaşayabilir ? Onların su içinde rahat manevra etmesini, suyun tahriş edici etkisinden etkilenmemesini, basıncına karşı direnebilmelerini sağlayan sistemler neler ?

Şu an yaşayan ve bundan yüzlerce yıl önce yaşamış olan tüm balık türleri, sahip oldukları mükemmel sistemler sayesinde su altında rahatlıkla yaşayabilirler.

>>> KIVRAK OMURGALARI İLE ÖZEL TASARLANMIŞ İSKELETLERİ VAR:
Balıkların suda ne kadar kıvrak ve hızlı hareket ettiklerini herkes bilir. Balığın yüzebilmesi için ekstra bir hareket yapmasına gerek yoktur, bunun için kuyruğunu sağa sola sallaması yeterlidir. İşte balıkların suyun içindeki bu rahat hareketleri, kıvrak omurgaları ve vücutlarındaki bazı sistemler sayesinde gerçekleşir.

Balıklar, durgun halde yüzerken aniden yüksek hızlara ulaşabilmek için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Ani hızlanabilmek onlar için çok önemlidir; çünkü avcılardan kaçabilmek için buna ihtiyaçları vardır. Üstelik balıklar suyun içinde çoğu zaman akıntıya karşı hareket etmektedirler.

Balıkta böyle bir gücün ortaya çıkmasını sağlayan, omurgasının ve kaslarının özel yapısıdır. Omurga, balığın vücudunun dik durmasını, ayrıca yüzgeçlerin ve kasların kendisine bağlanmasını sağlayacak bir yapıya sahiptir. Eğer böyle olmasaydı, balıkların suda hareket etmeleri imkansız hale gelirdi. Ancak yalnızca omurgasının özel biçiminin olması, bir balığın yüzebilmesi için yeterli değildir. Çünkü, balığın su içindeki tek hareketi ileri geri değildir; eğer bir balık su içinde aşağı yukarı hareket edemezse yaşayamaz. Balık, bu hareketi de başka bir vücut sistemi ile yapabilir. Balıkların vücutlarında hava keseleri vardır. Bu keseleri hava ile doldurarak derinlere inebilir veya havayı boşaltarak su yüzeyine doğru çıkışa geçebilirler.

>>> BALIKLARIN YÜZEYİ İÇERİ SU GEÇİRMEYEN ÖZEL BİR KAPLAMAYLA KAPLANMIŞTIR:
Balıklar sürekli su içinde olmalarına rağmen sudan zarar görmezler, oysa suyun vücudun içine sızması hem deriyi hem iç organları tahrip eder. Balıklarda böyle bir şey olmaz, çünkü balıkların üst derisinde sert parlak bir tabaka vardır. Bu tabaka suyun vücuda girmesini engeller. Eğer bu tabaka olmasaydı, balığın vücudu zarar görecek, hatta içeri su girmesi nedeniyle vücut dengesi bozulacak ve balık da ölecekti. Ancak bunların hiçbiri olmaz ve balıklar suyun içindeki yaşamlarını rahatlıkla sürdürürler.

Yeryüzündeki bütün balık türleri bu özelliklerin tamamına eksiksiz olarak sahiptir. Günümüzden çok daha önce yaşamış balıklarda da bunların hepsi vardır. Balıklar milyonlarca yıldır hiç değişmemişler, hep aynı mükemmel yapıya sahip olmuşlardır. Bunu, milyonlarca yıl öncesinde yaşamış balıklardan günümüze gelen kalıntılarda görmek mümkündür. Fosil kalıntılarda, balıkların geçmişte de yine bugünkü ile aynı oldukları, hiç değişmedikleri açıkça belli olmaktadır. Başka deyişle balıkların tüm bu ortak özellikleri zaman içinde geliştirilen değil, varoluş anında tasarlanmış özelliklerdir.

————————–​——
“Sizin için hayvanlarda da elbette ibretler vardır… “[Nahl Suresi, 65-66.ayetler]
_

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir