Başörtülüleri derse almayan hocalara inceleme başlatılacak

YÖK, başörtülü öğrencileri derse almayan 30 öğretim üyesi hakkında inceleme başlattı.

Yüksek Öğretim Kurumu’nun (YÖK) beş üniversitede başörtülü öğrencileri derse almadıkları için 30 öğretim üyesi hakkında inceleme başlattı.
Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Ege Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ), Trakya Üniversitesi ve 9 Eylül Üniversitesi’nin bazı bölümlerinde başörtülü öğrenciler, öğretim görevlileri hakkında derse alınmadıkları gerekçesiyle Rektörlüklere şikayette bulundu. Bunun üzerine rektörlükler aralarında doçent ve profesörlerin de bulunduğu 30’a yakın öğretim görevlileri hakkında YÖK’e bildirimde bulundu.
YÖK, bu üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerinden 9’u hakkında çalışmayı tamamladı ve soruşturma başlatılması için rektörlüklere talimat verdi. Geri kalan 21 öğretim üyesi hakkında YÖK Hukuk Müşavirliği’nin incelemesi henüz sonuçlanmadı. YÖK daha önce “Öğrencinin disiplin yönetmeliğine aykırı durumu nedeniyle sınıftan çıkarılamayacağı, çıkaran öğretim görevlisi hakkında soruşturma açılacağı” duyurusunda bulunmuştu.  Genelgeye uymayan öğretim görevlileri “eğitim ve öğretimi engellemek suçu”ndan soruşturularak haklarında ceza yaptırımı uygulanacak. Bu ceza yaptırımları şu şekilde uygulanacak; ilk olarak öğretim görevlisi uyarılacak, eğer devam ederse “kınama” cezası verilecek daha sonra “maaş kesimi” yapılacak ve en son “meslekten ihraç” cezası verilmesi öngörülüyor.

Star

“Başörtülüleri derse almayan hocalara inceleme başlatılacak” üzerine 2 yorum

  1. assınlar laiklik ayagına yatan şerefsizleri.. atatürk’ün laikliği bu değil.. asırlardır müslüman olan bu milleti rusya yapacaktınız ama olmadı.. bi başörtüsüne düşman olacagınıza bu ülkede arapca ezana hasret bırakanlara düşman olun..

  2. İstiklal savaşında savaşa katılmamış azınlıklar çalıştılar paralarını bir kenara koydular anadolu insanı can verirken bunlar para yaptılar. Okudular yurtdışında yada türkiyede. Şu an onlar kimliklerini bir çoğu gizliyor. Bunlar karşı çıkanlar ya ermeni ya hristiyan yada ateist. Bunların karşı çıkışı bundan amaç laiklik filan değil amaç kendi dinlerini empoze..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir