Batılılar 13 Rakamını neden uğursuz sayar?

13 rakamının uğursuzluğuna bütün Hristiyan dünyası inanır.  Ancak Müslümanların 13’ten korkması için bir sebep yoktur. Aksine onlar için hep iyi olaylara vesile olmuş bir rakamdır…
Peki Hristiyan dünyası 13’ten neden korkar? Hatta çoğu evlerine 13 numarasını vermez… Uçaklarda 13. koltuk sırası yoktur. Apartmanlarda, otellerde 13. kat ya 12 A’ dır ya da 14 ‘tür. 13 numaralı oda yoktur.

İşte bu fobinin nedenleri;

Genel olarak bu inancın, Hz. İsa’nın meşhur son yemeğindeki havarilerin sayısından kaynaklandığı sanılır. Hz. İsa’nın bir cuma günü çarmıha gerilmesinden önceki son yemeğinde toplam 13 kişi bulunuyordu; İsa ve 12 Havari.

Bu nedenle Hıristiyanlarda akşam yemeğinde 13 kişi bir araya gelirse bunlardan birinin başına bir felaket geleceğine inanılır. Sonraları 13 sayısını çağrıştıran bu sayının içinde geçtiği her şey lanetli, kötü, korkunç olarak nitelendirilmeye başlandı.

Uğursuzluğun diğer sebepleri ise şöyle anlatılıyor:
İbraniler’e göre 13 sayısının uğursuz olmasının nedeni İbrani alfabesinin 13’üncü harfinin “mavet” (ölüm) sözcüğünün ilk harfi olan “m” olmasıydı. Hammurabi kanunları listesinde de 13 sayısı atlanmıştı.

İskandinav mitolojisinde, İskandinav tanrılarının en kötülerinden olan Loki, Valhalla’daki oniki kişilik bir şölene davetsiz olarak gitmişti. 13’üncü kişi olarak gittiğinde, gözyaşı tanrısı olarak da anılan, adının anlamı “Muzaffer” olan, yakışıklı ve adil Baldr’ın ölümüne yol açtığından, bu sayı uğursuz olarak anılmaktaydı.
13 Ekim 1307 Cuma günü, Fransa Kralı Philippe ile Papa Clemens’in işbirliği sonucu Tapınak Şövalyeleri’nin çoğu tutuklanıp idam edilmişti.
13 sayısının uğursuzluğuna duyulan inancın kökeninde bir yıl içinde ayın 13 kez dolunay olarak gözükmesinin yattığını söyleyenler de vardır.

ünlü katiller Jack the Ripper, Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Theodore Bundy ve Albert de Salvo’nun adları 13 harften oluşur

Ancak Müslümanların 13 sayısının uğursuzluğuna inanmaları çok yersizdir.

Hatta 13 müslümanlar için uğurlu bile sayılabilir…

5+7+1= 13        Hz. Muhammed 571 senesinde doğmuştur.

1+4+5+3= 13  İstanbulun fethi

7+5+1= 13       Türklerin müslüman oluşu

1+0+4+8= 13  Pasinler savaşı.(bizansla ilk savaş ilk galibiyet)

Selahattin Eyyubi Haçlı seferlerinin on üçüncüsünde, onları kesin bir yenilgiye uğratmıştır…

“Batılılar 13 Rakamını neden uğursuz sayar?” üzerine 13 yorum

 1. selam tevhid ehline. 13. a-elif-tevhid-1 demek.a-llah-a-kil-sahipleri.a-ay yani hilal islamin ve türklerin sembolu.orucun-yani ra mazanin sembolu baslangicin,ve sonunun ve iftarin,bayramin be-noktasinda-sembolu.a-a-llah.k -k uran. i-s lam.L-ailahe illallah…a-k-i-l a-llah-k-uran-i-slam-L-ailahe illallah.a-y. ay-et.mehdi-nin sembolu nasil?m-ekke.m,edine.k-udus.de-cc-al.de-mokrasi.sufyan.munaf-iklar.

 2. 2011—2+0+11=13
  seçim sonucu 13 haziran
  bunlarda bizim şait olduğumuz zaferler olacak

 3. Birşey daha var Hristiyanlar 3 Tanrılı Dine İnanır ( Baba, Oğul ve Kutsal Ruh) Dinimiz İslam da ise Tek Bir Allah inancı vardır. Yani 1 rakamı 3 rakamının Önünde olduğu İçinde Uğursuz Sayılır

  1. Hristiyanlıkda 3 Tanrılı İnanç yoktur. Senin bahsettiğin bu inançdaki baba Allah Oğlu İsa’dır. Oğul ve Kutsal Ruh Tanrı olarak sayılmamıştır.

 4. pff hurafeler dizisi, tamamen saçma sapan şeyler bunun iyi yanı da yok kötü yanı da yok, bidat, böyle basit şeylerle ugraşmak ta tamamen vakit kaybı !!!

 5. 6 kaan yılı, zak ayı 2 maluk günü başlayan korkunç yer sarsıntısı, 13 şuen’e kadar devam etti. mu kıtası felakete kurban gitti. mu ülkesi iki kere kalktıktan sonra bir gece çöktü. üstünü sular kapladı. toprak birkaç defa havaya kalktı ve oturdu. felaket, 64 milyon insanın ölümüne sebep oldu. mu, zak ayının 13. cuma günü batmıştı. o günden sonra insanlar 13’ün uğursuzluğuna inandı………

 6. 5+7+1= 13 Hz. Muhammed 571 senesinde doğmuştur.

  İşte bütün mesele budur.Yüce peygamberimiz gelmiş onların zevk ve sefalarına,kız çocuklarını diri diri gömmelerine engel olmuştur.onun için peygamberimizin doğum günü onlara uğursuz gelmiştir ama bizim için en uğurlu rakam 13 tür.

  1. kız çocuklarını diri diri toprağa gömenler cahiliye devrinde araplardı….hristiyanlıkta böyle bir temayül olduğu konusunda bir bilgi yok….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir