BBC Sitesinde Türkiye’yi kötülüyor PKK’yı övüyor

İngiltere kaynaklı dünyanın önde gelen Televizyon kanal’ı BBC, İnternet sitesinde “Ülkelerin Profilleri” adlı kategori içerisinde Türkiye hakkında suçlayıcı ve PKK’yı öven tanımlara yer veriyor.

Türkiye hakkında siyasal, ekonomik ve teknik bilgilere yer verilen bölümde,  “Kürt Sorunu” başlığı adı altında PKK’yı öven ve Türkiye’yi suçlayan ağır hitaplara yer verildi.

İşte sitede verilen tanımların Türkçe Çevirisi :

Kürt Sorunu

“Türkiye,  tahminlere göre nüfusun beşte birini Kürtlerin oluşturduğu, büyük bir Kürt azınlığa ev sahipliği yapan ülke’dir. Kürtler, Türk hükümetinin uzun süredir kendi kimliklerini yok etmeye çalıştığını, ekonomik olarak dezavantaje edildiklerini ve insan hakları ihlalleriyle karşılaştıklarından  yakınmıştı.

(Dikkat edin, bu açıklama PKK’ya ait sitelerdeki açıklanın aynısıdır)

Kürt hareketlerinin en radikal, en iyi bilinen Kürdistan İşçi Partisi (PKK), etnik bir Vatan için Kürtlerin kalbi Güneydoğu’da bir Gerilla harekatı başlattı.
Türkiye, ABD ve AB’nin bir Terör Örgütü olarak gördüğü PKK ile  süre gelen çatışmalarda yüzlerce binlerce mülteci öldü.

(Dikkat edin, ölenlerin  pkk’lı oldugunu değil “mülteci” oldugunu iddaa ediyor)

Kürt gerilla hareketi PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 1999’da yakalanmasından sonra kriz bir süreliğine yatıştı, ama kısa bir süre sonra saldırılar tekrar artmaya başladı.

Hükümetin AB üyeliği şansını artırmak için,  Kürt dilinin kullanımına ilişkin kısıtlamalar 2003’ten itibaren kısmen yumuşamaya başladı. Hükümet,  2009 yılında başlattığı yeni bir “Kürt açılımı”nın bir parçası olarak, Kürtlerin başta Kürtçe  olmak üzere dilsel ve kültürel haklarını genişletme  ve ülkenin güneydoğusundaki askeri varlığını azaltma  sözü verdi.

Yine de çatışmalar devam etmiştir. PKK,  Kürt sivil haklarını genişletmek için 2010 yılı Temmuz ayında Hükümete resmi bir ateşkes teklifinde bulunmuş, kendilerine atfedilen “terörist” ifadelerini ise  tepkiyle karşılayarak reddetmiştir.”

Sivil ve masum insanların ölümlerinde başrol oynayan bebek katili PKK’yı terör örgütü olarak görmeyen ve haklı bir mücadele veriyormuş gibi lanse eden BBC News, PKK’nın yeni haber kanalı olmaya aday olduğunu gösteriyor.

İşte sitede yer verilen o bölüm :
http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/country_profiles/1022222.stm

Herseyogren.com

“BBC Sitesinde Türkiye’yi kötülüyor PKK’yı övüyor” üzerine bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir