BBC’den Hz. Muhammed S.a.v belgeseli

İngiliz kamu televizyonu BBC, Peygamberimiz Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.a.v) hayatını ele alan belgeselin ilk bölümü bugün yayınlanladı

BBC’nin Orta Doğu muhabiri, Somali doğumlu Rageh Omar’ın sunuculuğunu yaptığı ve 3 bölümden oluşan belgeselin yapım ve yönetmenliğini ise Faris Kermani yapıyor. Belgeselin bazı bölümleri Türkiye’de çekildi.

Bu akşam saat 21:00 sıralarında gösterime giren ve yaklaşık 1 saat süren belgeselde Hz. Muhammed, ?1,5 milyar İslam aleminin peygamberi” olarak tanıtıldı. Belgeselde ayrıca Hz. Muhammed’in Mekke ve Medine’de izlediği yolun takip edildi.

BELGESEL İRAN’IN TEPKİSİNİ ÇEKMİŞTİ

BBC 2’de yayınlanan belgeselin çekim aşamasında İran’da büyük bir tartışmaya neden olmuştu. İran Kültür Bakanı Muhammed Hüseyni belgesel ile ilgili olarak “BBC’nin belgesel kararı çok şüpheli gözüküyor ve eğer tahminimiz de doğru çıkarsak ciddi yaptırımlara gidebiliriz. Sadece İran değil diğer ülkeler de kesinlikle tepkilerini dile getirirler.” açıklamasında bulunmuştu.

HZ. MUHAMMED’İN YÜZÜ TASVİR EDİLMEDİ

Türkiye, İsrail, Suudi Arabistan,Suriye, Ürdün, ABD ve İngiltere’de çekilen belgeselde İslam uzmanlarının da yorumlarına yer verilmiş. Belgeselde Hz Muhammed’in yüzü tasvir edilmedi.(DHA)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir