“Benimle mezarda ilk geceyi geçirene servetimi vereceğim”

Zenginin biri ölümden ve kabirdeki yalnızlıktan çok korkuyormuş. “Öldüğüm geceyi kim kabre girerek sabaha kadar benimle geçirirse servetimin yarısını ona bağışlıyorum” diye vasiyet etmiş. Öldüğünde “Kim birlikte kabre girip sabahlamak ister?” diye araştırmışlar. Kimse çıkmamış. Nihayet bir hamal,

-Benim sadece bir ipim var, kaybedecek bir şeyim yok. Sabaha kadar durursam zengin olurum.” diye düşünerek kabul etmiş.

Vefat eden zengin ile birlikte defnetmişler. Sorgu sual melekleri gelmiş. Bakmışlar kabirde bir ölü, bir canlı var. “Nasıl olsa bu ölü elimizde… Biz şu canlı olandan başlayalım” demişler ve hamalı sorgulamaya başlamışlar.

-O ip kimin? Nereden aldın? Niye aldın? Nasıl aldın? Nerelerde kullandın? ”

Sabaha kadar sorgu sual devam etmiş, adamın hesabı bitmemiş. Sabahleyin kabirden çıkmış.

– Tamam, servetin yarısı senin, demişler.

– Aman, demiş hamal, istemem, kalsın. Ben, sabaha kadar bir ipin hesabını veremedim. O kadar servetin hesabını nasıl veririm?

Hayatını ve hayatın içerisinde istifade edilen lütufların hesabını vermek hafife alınacak şey değildir.

““Benimle mezarda ilk geceyi geçirene servetimi vereceğim”” üzerine 2 yorum

  1. dünya fanidir dostlar…
    Bir gün bi melek cenntte kayanın üstünda üzgünce duruyomus Allah c.c sorun o melegime neden üzgündür? Bilmezmiki cennette hüzün dert keder yok? Melekler hemen sorara nedn üzgünsün ya melek,derki bn cenneti basdan sona gezmk istiyorum ama ne mümkün der,Allah c.c o melegime 70 bin kanat werin ve her kanadına 70 bin kanak gücü werin der we o melek ısık hızındsnda hızlı bı hızla gezer, yine hüzünle kayann üstünde oturur o melek we Rabbimlz sorar bildigi halde bize naksetsin diye neden hala üzgün sorun ona bn istedigni wermedim mi? Melek derki bn cok seymi istedim yarabbi gezdim gezdim ama bitiremedim Allah c.c sorun ona ne kadar hızla nereleri gezmıs bılyomu melekler hasa sn en ıyı bılensin yarabbi derler we rabbımz sole der bn o melegıme su kadar guc werdım su ka dar sene gezdi amma benm (hz. Ebubekire cennette werdıgm sarayı bı ucundan bi ucuna dahi waramadı)simdl iyi düsünelim dünyamı daha onemli ahiret mi?

    1. evet ALLAH’ımızın okadar güzel müjdeleri varki biz bunları bilmioruz aslında öğrenmek gibi niyetimiz yok…şeytan arkadaşlarımın kanına girmiş sanki dini hafife alıyolar ve ben bişey diyince bana geri kafalısın uydurma laflara kanma diolar.benim içimi RABBİM bilio ve huzurluyum RABBİM tüm müslüman kardeşlerimize o güzel cennet bahçesini ve huzuru tatdırsın İNŞALLAH:D

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir