Beyin Dalgalarıyla İletişim : Telepati Değil ama İnternetin Geleceği Bu Mudur ?

Düşünce okumak yakında gerçek olacak. Ama telepatiyle değil; internetle… İngiliz bilim insanları, birbirinden uzak iki insanın beyin dalgalarını internetten taşıyarak birbiriyle iletişim kurmasını sağladı.

Deneyde kullanılan sistemde, beyindeki elektrik sinyallerinin çözümlenerek “mesaj” halinde alıcıya gönderilmesi gerçekleşti.

Araştırmada insan beynindeki elektrik sinyallerini alan elektrotlar ve özel yazılım yüklü bilgisayarlar kullanıldı. İlk denekten sırayla sol ve sağ elini kaldırdığını düşünmesi istendi. Ama kişi elini gerçekten kaldırmadı. Bu başlangıç deneyinin, konuşamayan ve hatta gözlerini bile kıpırdatamayan engelli insanlara çare olacağı düşünülüyor.
Deney için geliştirilen cihaz, birinci denek sol elini düşününce “0”, sağ elini düşününce “1” yazdı. Bu bilgiler internetten, kilometrelerce uzaktaki ikinci deneğin bilgisayarına gönderildi. Bu kişinin bilgisayarındaki uyarı ışığı 0 geldiğinde bir kez, 1 geldiğinde iki kez yanmaya programlıydı. Uzmanlar şimdi ikinci kişiye bu bilgilerin ne anlama geldiğini göndermeye çalışacak.

Southampton Üniversitesi’nde bir grup bilim insani tarafından gerçekleştirilen deneyin yöneticisi Prof. Christopher James, “Bu telepati değil, internete alternatif olabilecek bir gelişme. Biz şimdilik iki kişinin beynini ‘birleştirmeyi’ başardık” dedi.

>>> Bu deney açıkça gösteriyor ki, fikirlerimiz, düşüncelerimiz birer enerji parçacığı.. Eğer beyin elektrik parçacıklarını dalgalar halinde üretiyorsa, bu dalgaları anlamlı ifadelere dönüştürüp anlam kazandıran ne ? Beynin dokuları anlam kazandırır mı …..?

—-
“Yeryüzünde gezip dolaşmıyorlar mı, böylece onların kendisiyle akledebilecek kalpleri ve işitebilecek kulakları oluversin? Çünkü doğrusu, gözler kör olmaz, ancak sinelerdeki kalpler körelir.” [Hacc Suresi, 46.ayet]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir