BEYNİMİZ HANGİ RENKTEDİR ? KADINLA ERKEĞİN BEYİN RENGİ AYNI MI ?

Beynimiz yaşadığımız sürece pembe renktedir. Rengini damarlarımızdan alır. Oksijenli taze kan olmazsa (vücuttan çıkarıldığında olduğu gibi) insan beyni griye döner.

* GRİ MADDE VE BEYAZ MADDE :
>>> İşleri biraz karıştıralım; yaşayan bir beynin yaklaşık % 40’ı “gri madde”, % 60’ı “beyaz madde”den oluşur. Bu ifadeler bizim gördüğümüz renklerle örtüşen tanımlamalar değil, daha ziyade küçük parçalara ayrılmış ve bölümler halinde iki belirgin şekilde farklı beyin dokusudur.

Beyin incelemeleriyle bilim insanları bu bölümlerin her birinin fonksiyonunun ne olduğunu anlamaya başladı.

• Gri madde gerçek bilgi “işlemesi”nin yapıldığı hücreleri içerir. Beyinde kullanılan oksijenin yaklaşık % 94’ünü kullanır.

• Beyaz madde yağlı bir protein olan myelin’dir, hücrelerin dışına doğru uzayan dendrit ve aksonları sararak birbirinden ayırmaya yarar. Farklı gri maddeleri birbirine ve gri maddeyi vücudun diğer taraflarına da bağlayarak beynin iletişim ağını oluşturur.

* BEYNİ BİLGİSAYARA BENZETİRSEK :
>>> Gri madde işlemci, beyaz madde ise kablo bağlantısını oluşturur. Zeka dediğimiz şey hem birlikte hem de hızlı çalışmayı gerektirir. Soru: beyin dokuları, yani hücreler ve et parçacıkları zekayı nasıl üretebilir ?

* KADINLA ERKEKLERİN BEYNİ FARKLI :
>>> Şimdi iş daha da ilginç bir hal alıyor: California ve New Mexico üniversitelerinde aynı IQ’ya sahip kadın ve erkek beyinleri üzerinde incelemeler yapıldı. Sonuçlar şaşırtıcıydı:

1- Erkeklerde kadınlarınkinden altı buçuk kat daha fazla gri madde varken
2- kadınlarda erkeklerden on kat daha fazla beyaz madde vardı.
3- Kadınlardaki beyaz maddenin ön loblarda yoğunlaşmış olduğu,
4- erkeklerdeyse ön loblarda hiç beyaz madde olmadığı anlaşıldı.
5- Bu ön lobların duygusal kontrol, kişilik ve karar almada önemli olduğu düşünülüyor.

Yani cinsiyet farkıyla beyin, fizyolojik farklılık gösteriyor. Kadın ve erkeğin beyni farklı bağlantı ve şekillenmeye sahiptir. ORTAYA ÇIKAN SONUÇ (ZEKA) AYNI, FAKAT ÜRETİLME ŞEKLİ ÇOK FARKLIDIR..

İşin diğer tarafı ise şu; kadın olsun, erkek olsun her iki beynin içi aslında karanlık, orada ne ışık var, ne de ses, ne de koku. Ama bir şekilde tüm dünyayı rengarenk görüyoruz, koklayarak ve işiterek…

Sulu gri ve beyaz doku parçalarından oluşan beyin hem kadın, hem erkekte farklı yollarla aynı sonuçlara nasıl ulaşıyor ? Tüm evreni beynin içine nasıl sığdırabiliyor, bilinç, özbenlik, akıl, fikir, düşünce eşittir beyin midir ?

**
“Biz onlara hem ufuklarda ve hem kendi nefislerinde delillerimizi göstereceğiz ki, Kur’ân’ın hak olduğu kendilerine açıkça belli olsun. Senin Rabbinin her şeye şahit olması kafi değil mi?” [Fussilet Suresi, 53.ayet]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir