Kazazedelere Bedava Sağlık Hizmeti Vermeleri Gerektiğini Biliyor muydunuz?

Kanunlara Göre, Trafik Kazalarından Sonra, Sağlık Kurumlarının Kazazedelere Bedava Sağlık Hizmeti Vermeleri Gerektiğini Biliyor muydunuz? 

Herhangi bir trafik kazası sonrasında, bir hastaneye (özel veya devlet) gittiğinizde veya getirildiğinizde, size veya yakınlarınıza 2918 no’lu yasayı bilmediğiniz zannedilerek:
‘Yapılacak müdahele ve tedavi ücretlerini ödeyeceginize dair şu belgeyi imzalayın’ teklifi ile karşılaşırsınız…

Ancak siz;
‘Bu belgeyi imzalamassam, bana müdahale ve tedavi etmeyeceginize dair bir belgeyi imzalayip getirin’ dediginiz anda,
HASTANENİN BÜTÜN İMKÂNLARI SİZİN İÇİN SEFERBER OLACAKTIR.

2918 SAYILI TRAFIK KANUNUNU MUTLAKA OKUYUN

Trafik kazası sonucu yaralanan ve hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kazazedelerin, kanuna gore tedavi için ücret ödememesi gerektiği belirtildi.

Tüketiciler Birligi, kazazedelerin haklarıyla ilgili bir rapor hazırladı.

Kaza sonucu yaralanan ve herhangi bir hastanede tedavi gören kazazedelerin bu tedavileri sonucu hastane tarafından ücret talep edilemeyeceğinin belirtildiği raporda, 2918 Sayili Trafik Kanunu’na göre herhangi bir trafik kazası sonucu yaralanan kişi en kısa surede hastaneye yetistirilmek ve gereken tedavinin yapilmasi hükümlerini içeriyor.

Yönetmeliğe göre, hastane acil servisi, kendisine gelen kazazedenin maddi durumu, sosyal güvencesinin olup olmadığına ve hastanın özelliğine bakmadan gereken tedaviyi ve mudahaleyi herhangi bir ücret talep etmeden yapmak zorunda.

Bu tedavi sonucu olusan masrafin ise Sağlık Bakanlığı Karayolları Trafik Döner Sermaye İşletmesi tarafindan karşılanacağının belirtildiği rapora gore, vatandaşların haklarini bilmediği icin sorunlar yaşandığınıve hastanelerin bu kanundan bihabermiş gibi gözüküp vatandaştan para talep etmelerinin suç olduğu belirtildi.

Allah kazasız belasız günler versin dileklerimizle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir