BİLGİSAYAR OYUNLARININ TEHLİKELERİNE DİKKATŞİDDET VE KÖTÜ AHLAK ÖRNEKLERİNİ İÇEREN BİLGİSAYAR OYUNLARI ÇOCUKLARIMIZIN RUH SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR !

Zaman zaman ve son yıllarda daha sık, medyadan silahlı saldırganların okul baskınları ve rehine alma gibi haberlerini daha çok alır olduk.. En son Norveç’teki katliamdan sonra diğer saldırıların arkasından da geldiği gibi, 32 bilgisayar oyununun yasaklanacağı haberi geldi…

Kaçı yasaklandı bugüne kadar ama ardı arkası kesilmiyor.. çocuklarımız ve gençlerimiz yine günlerini bu son derece tehlikeli oyunların başında geçirmeye bırakılıyor.

Kah anne-babanın ilgisizliği, kah kendi kabuğuna çekilmiş bir toplumun etkisiyle zamane çocuklar ve özellikle Batı tipi toplumunun çocukları sayısız saatlerini bilgisayar karşısında geçirir oldu, büyüklerin sokak oyunları, bisiklet ve top oynama gibi aktiviteler tarih olmaya başladı. 4 duvarın arasına sıkışan bu çocukların önüne çağımızın en faydalı, belki artık en vazgeçilmez araçlarından bilgisayar kondu ama amacının da çok dışına çıkarılarak beraberinde şiddeti ve acımasızlığı depolayan savaş, dövüş vb oyunlar geldi…

Hiç düşündünüz mü bu nasıl stratejidir ki, yazılımlarla doğrudan en genç, tam gelişme ve psikolojik olarak olgunlaşma çağında olan yeni nesiller hedef alındı ve bu araçlarla son derece soğuk, saldırgan, öldürmeyi ve incitmeyi sıradan bir olay zanneden, konuşma yeteneğinden mahrum, asosyal, genel kültürü zayıf, asabi ve bir süre sonra psikolojik sorunların pençesine düşmüş onlarca ve yüzlerce birey yetişir oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington’da bulunan “Ulusal Medya ve Aile Enstitüsü”, bilgisayar oyunlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkileriyle ilgili çarpıcı bir rapor hazırladı.

• OYUNLAR, ÇOCUKLARI SALDIRGAN HANTAL VE SAYGISIZ HALE GETİRİYOR
Rapora göre başta ABD olmak üzere aileler, bilgisayar oyunlarındaki şiddet konusunda ne kadar endişelenseler de, meselenin ciddiyetini kavramaktan çok uzak.
Enstitünün her yıl düzenli olarak yayınladığı rapor, bilgisayar oyunlarının çocukları daha saldırgan, saygısız ve hantal hale getirdiğini ortaya koyuyor.

• AİLELER, MESELENİN CİDDİYETİNİ KAVRAMAKTAN UZAK
Rapor, içerdikleri şiddet ve cinsellik nedeniyle 10 oyun konusunda aileleri ayrıca uyarıyor. Uzmanlar, oyunların üzerinde alıcıları uyaran yazılar bulunduğunu ancak ailelerin bunları çok fazla önemsemediğine dikkat çekiyor.

• SATICILAR, SATILMASI YASAK ÜRÜNLERİ SATIYOR
Birçok oyun yasak olmasına rağmen oyun satıcılarında rahatlıkla bulunabiliyor. Bu konuda başta ailelerin ve devlet yetkililerinin dikkatli olması şart.

Uzmanlar tedavi için getirilen çocuklarda 48 saattir odadan çıkmayan, odaya giren annesini ve bıraktığı yemeği farketmeyip, oyundan kalkmamak için banyoyu, tuvalet ihtiyacını, yeme içme ihtiyacını reddeden çocuk örneklerini veriyor. Bu tür çocuklarda zaman içerisinde tedavisi güç psikiyatrik sorunlar ve saldırganlık gelişmektedir.

• ÇOCUKLAR OYUNLARDAKİ SAVAŞÇI KARAKTERİ MODEL ALIYOR
Özellikle çocukların özendikleri bir karakterin ya da idolün hareketlerini taklit etmesi ihtimali yetişkinlere nazaran çok daha fazla.

• BAZI OYUNLAR KÖTÜ AHLAKA VE SADİSTLİĞE ÖZENDİRİYOR
Örneğin; “M*****T” (adını özellikle gizli veriyoruz) adlı bir oyun en kanlı ve ahlaksal yönden sizi zorlayacak bir oyun olarak pazarlandı. Oyuncular düşmanları mümkün olan en sadistik yolla öldürdüklerinde ödüllendiriliyorlar. Bunu yapmak için nahoşluk derecesi gittikçe artan seçenekler mevcut. Yapılanlar oyun içerisinde bir kamera varmış gibi 3. kişi perspektifinden aktarılıyor.

• OYUNLAR BAĞIMLILIK YAPIYOR
Bunun en ileri örnekleri şöyle; oynarken açlıktan ölen ya da oynarken kendisini rahatsız etmesin diye çocuklarını dolaba kilitleyen babalar gibi. Bu hikayelerin bazılarında dolapta unutulan çocuklar açlıktan ölüyorlar. Ve bunlar şehir efsanesi değil.

Elbette çocuğun gelişimini ve öğrenmesini geliştirip hızlandıran faydalı oyunlar da var ama burada anne-babalara önemli görevler düşmekte ki, çocuğun hep yanında olmak, onun eğitimini takip etmek, onunla konuşmak, sırlarını anlatması için güven vermek, çocuğunla arkadaş olmak ve en önemlisi hayattaki ahlak, hayatın anlamı ve gayesi konusunda yeterli ve doğru bilgiler aktarmak çok önemlidir.

Unutmamalıyız ki, şimdinin çocukları yarınlarımızın yeni nesilleridir. Herkes kendi çocuğuna, yeğenine, yakınlarının çocuklarına bir baksın. Hangi biriniz onun ileride asosyal ve saldırgan bir varlık olmasını ister. Allah esirgesin tüm çocukları böyle bir gelecekten ama her yetişkin çocukları korumak içinde bir görev edinsin.

Küçük çocuklar oyunda olanı gerçek hayattan ayırt edemeyebilir, orada gördüğünü normal ve gerçekte olan bir şey sanar, bu yüzden çocukları özellikle küçük olanları bu tür oyunlardan, kötü etki eden çizgi filmlerinden de uzak tumak son derece önemlidir.

-*- ÇOCUK TERBİYESİ CENNETE İLK ADIMLARDANDIR… -*-

———–
“Ey iman edenler! Kendinizi ve yakınlarınızı ateşten koruyun ki onun yakıtı insanlar ve taşlardır;..” [Tahrim Suresi, 6.ayet]
_

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir