CANLILAR ve DOĞADAKİ TEKNOLOJİ

YUNUSLARDAN BEBEK BEKLEYEN BAYANLARA ÖZEL İLGİ…

Yunusların bebek bekleyen annelere özel bir ilgi gösterdiği gözlemlendi.
Hawaii’de yunuslarla birlikte yüzen iki hamile kadına özel bir ilgi gösterdi ve onları korudu. Yunuslar, aynı ilgiyi Brianne Droscoski ve Jen Groark’in eşlerine göstermezken, hamileliklerinin son aylarında Kealakekua Körfezi’nde yüzen iki kadının çevresinde bir an olsun ayrılmadı.

Bilim insanları, yunusların son derece sofistike ultrason keşif sistemleri sayesinde henüz doğmamış bebekleri görebildiğini gördüler.
Yunuslar başlarının önündeki özel bir organdan saniyede 200.000 titreşime sahip ses dalgaları yollarlar. Bu titreşimlerin yardımıyla sadece yollarındaki engelleri hissetmekle kalmaz aynı zamanda, yankının özelliklerinden söz konusu cismin yönünü, uzaklığını, hızını, büyüklüğünü ve şeklini de ayrıntılarıyla hesaplayabilirler. Sonarın çalışma prensibi yunusların bu algısıyla aynıdır.
Bu aslında hastanedeki ultrason sisteminin temelini oluşturuyor.

Jen, “Hepimiz defalarca yunuslarla yüzdük. Ama bu farklıydı. Yunuslar kesinlikle benimle ve Brianne ile daha ilgiliydi” diye konuştu .

<<< Yetişkin bir yunus, insan kulağının algılayamayacağı büyüklükte (20.000 Hertz ve üstü) ses dalgaları yayar. Bu dalgalar kafasının ön kısmı hizasında yer alan ve “kavun” olarak adlandırılan bir bölgeden kaynaklanır. Hayvan kafasını hareket ettirerek dalgaları istediği yöne doğru kanalize edebilir. Sonar dalgası bir engelle karşılaştığı zaman, hemen yansıyarak geri döner. Alt ağız, alıcı görevi yaparak yankıyı iç kulağa yollar. Alt ağız ile iç kulak arasındaki sinüs boşlukları ise, “lipit” adı verilen bir yağ bileşiği ile doludur. Bu yağ, alınan dalganın iç kulağa taşınması amacıyla oraya yerleştirilmiştir. İç kulak da verileri beyne gönderir. Bu veriler beyinde analiz edilir ve yorumlanır. Benzeri lipit yapıları balinalardaki sonarlarda da mevcuttur. Yansıyan dalgalar farklı lipitlerden geçerken farklı özellikler gösterir. Bu özellikler dönen dalgaların yorumlanmasında kilit rol alır. Lipitler yansıyan dalgaları kullanabilmek için doğru şekil ve sırada düzenlenmek zorundadır. Her bir lipit kendine özgüdür ve normal balina yağından farklıdır. Her lipit çok sayıda enzimin kullanıldığı karmaşık kimyasal işlemler sonucu oluşturulmaktadır. >>>

*** “(Bunlar,) ‘İçten Allah’a yönelen’ her kul için ‘hikmetle bakan bir iç göz’ ve bir zikirdir.” (Zariyat Suresi, 8)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir