CANLILAR ve DOĞADAKİ TEKNOLOJİ_

SU İÇİNDEKİ BALIK MI DIŞARIYI NET GÖRÜR YOKSA İNSAN MI?

Balıklar denizden dışarıyı ve uzağı daha iyi görebilir. Çünkü bizleri ayna gibi gösteren suda yaşarlar. Bu balığın durumu, güneşli bir günde karanlık bir odanın penceresinden dışarı bakan bir kimsenin durumu gibidir. Dışarıdan içerisi karanlık gibi görünürken, içeriden bakıldığında dışarıdaki herşey olduğu gibi görülür. Su sathı ise tıpkı bir mercek vazifesi yapar.

Satha 10° den yüksek bir açıyla düşen bütün ışınlar, suyun içinde, eğim arttıkça geliş doğrultusundan sapan bir açı ile kırılırlar. Yine su sathına 160°’lik açıyla gelen ışınlar ise su altında 97°’lik bir koni oluşturur. Daha düşük açıyla ulaşanlarsa “geliş açısı yansıma açısına eşittir” prensibiyle yansır. İşte balık bu kırılmaları ufacık beyniyle insandan daha iyi hesaplar.

Balıklar su altındayken, kuşlarsa uçarken görebilmelerine imkan veren göz yapılarına sahiptirler. Bunlar gibi diğer canlıların da göz yapıları ihtiyaçlarına göre bir tasarıma sahiptir. Bu, doğru değerlendirildiğinde kişiye çok şey kazandıracak bir bilgidir. Göz gibi karmaşık ve kompleks yapıda bir organın, üstelik de her canlıda farklı farklı olacak özelliklere kendiliğinden sahip olamayacağı çok açıktır. Bu konudaki örnekleri inceleyen ve akıl ve vicdan kullanarak düşünen her insan canlıların Allah tarafından yaratıldıkları gerçeğini hemen görecektir. Aşağıda verilecek örnekler bu gerçeği düşünebilmek için bir yoldur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir