CANLILAR ve DOĞADAKİ TEKNOLOJİ_

TRAFİĞE ÇÖZÜM KARINCALARDAN GELDİ !

Günümüzde sürekli çözüm aranan trafiğin çözümü karıncalarda… Araştırmalardan çıkan sonuç; sadece sabır göstermek…

Kompleks bir yapıyla yaratılmış doğa, temelde birbiri ile uyum içinde çalışan mekanizmalarla doludur. Karınca topluluğu, çekirge ve kuş sürüsü, göç eden vahşi hayvanlar, sayıları milyonları bulan gruplar olmalarına rağmen çoğu zaman tek bir bireymiş gibi hareket edebilirler. Kordinasyon mekanizmaları mükemmel olan bu canlılara baktığımız zaman, insanlar için aynı şeyi söyleyebilmek çoğu zaman pek mümkün olmaz.

Doğada yaşayan canlıları incelediğimizde, organize olma yeteneklerinin kusursuz bir şekilde işlediklerini görürüz.

Hiç birkaç dakikanızı ayırıp karıncaların nasıl çalıştıklarını izlediniz mi? Kendi ağırlıklarının 50 katını taşıyabilen bu böceklerin binlercesinin hiçbir ’trafik sıkışıklığı’ yaşamadan nasıl ilerleyebildiklerini anlamaya çalışan bir araştırma ekibi, 8 yıldır karıncaların davranışlarını takip ediyor. Sidney Üniversitesi’nden Audrey Dussutour’un başkanlık ettiği araştırma ekibine göre, karıncalar ağaç dalından ince bir çubuk üzerinde dahi çift yönlü olarak çalışmalarına rağmen hiçbir şekilde duraksamıyorlar. Ekip aynı zamanda, hiçbir ’böceksel zincirleme kazaya’ sebebiyet vermeden ilerleyen karıncaların kullandıkları bu yöntemin trafikteki otomobiller için de geçerli olabileceğini düşündüklerini söylüyor.

Üniversitedeki araştırmacıların yaptığı 8 yıllık çalışma sonucunda karıncaların bu başarısının temelinin ’sabır’a dayandığı anlaşılmıştır. Hızla yol alan ’yüksüz’ bir karınca, yavaş giden yüklü bir karıncanın arkasında kaldığında onu geçmek yerine yavaş ilerlemeyi tercih etmektedir. Daha sonra yüklü karınca hızlı hareket eden diğer karıncalara en müsait yerde yol vermektedir. Her bir karınca sadece trafik durumunu yönlendirmekle kalmamakta, aynı zamanda yol hakkında birbirlerine bilgi akışı da sağlamaktadırlar.

Karıncaların izledikleri bu yöntemden yola çıkarak bir algoritma hazırlayan araştırmacılar, çok araçlı bir navigasyon sistemi geliştirmek için çalışmalara başladılar. Bu sistemin sürücüsüz otomobil fikrinin hayata geçmesi açısından da büyük önem taşıması bekleniyor. Böylece binlerce sürücüsüz otomobil birbiriyle haberleşerek, kaza yapmadan ve trafik sıkışıklığına neden olmadan yol alabilecek.

“Sizin için hayvanlarda da elbette ibretler vardır…” (Nahl Suresi, 66)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir