CANLILAR ve DOĞADAKİ TEKNOLOJİ_

_“NISSAN” YENİ SERİ ARAÇLARDA BALIKLARI MODEL ALIYOR_

Yeni teknolojik ürünler geliştirirken; bilim insanları ve araştırmacılar son 10 yılda doğadaki çözümlerin en iyi çözüm olduklarını anlamış ve doğadaki tasarımlardan yararlanmaya başlamışlardır.

“Nissan” firması için çalışan Japon araştırmacılar da, yine doğaya bakmış ve “Nissan” için tasarlayacakları yeni araba modelinde balıkları model almışlardır.

 Çünkü gruplar halinde çok hızlı yüzmelerine rağmen, balıklar birbirlerine çarpmaz, düzeni bozmaz ya da kaza yapmazlar.

 Önlerine çıkan bir engeli aşmak için engelin olduğu tarafta aralarındaki uzaklığı arttırırken, kendi aralarındaki uzaklığı daraltırlar ve daha küçük bir alana sığmaya çalışmalarına rağmen birbirlerine çarpmazlar.

Ehliyeti olan, trafikte yol alan, araba kullanımı ile ilgili her türlü bilgiye sahip insanlar, çok geniş yollarda hareket etmelerine karşın sık sık araçlarıyla birbirlerine çarparlar, ve bu çarpmalar sonucu oluşan kazalarda da ciddi yaralanmalar ve ölümler meydana gelir.

Nissan için geliştirdikleri prototip robot arabada, araştırmacılar bu durumu önlemek için balıkların sürü halinde yüzerken kullandıkları üç özelliği taklit etmiştir.

1) Birbirleriyle çarpışmadan yön değiştirebilmeleri
2) Öndekine çarpmadan mümkün olduğunca arkadan yanaşabilmeleri
3) Şeritleri düzgünce paylaşarak birbirlerinin hızlarına ayak uydurabilmeleri

Bu üç özellik taklit edilerek geliştirilen ve EPORO ismi verilen prototip robot araçlar yedişerli gruplar halinde ilerliyor ve birbirleriyle iletişim kurmak için çok geniş bantlı radyo dalgaları ve mesafe ölçmek için lazerlerden faydalanıyor.

Balıkların yüzerken kullandığı bu düzeni yalnızca taklit etmek için bile, akıl ve şuur sahibi, eğitimli mühendisler bu kadar masraflı teknolojilerden yararlanmak zorunda iken; birkaç santimlik balıklar yüz milyonlarca yıldır vücutlarında radyo dalgaları ya da lazerler bulundurmadan trafik sorunu yaşamıyor.

>>> BALIKLAR, TRAFİK SORUNUNA İLK NASIL ÇÖZÜM BULDU?
Doğa dediğimiz şey, dağ, taş, toprak ve hava gibi aklı ve şuuru olmayan parçalardan oluşmaktadır. Bu unsurları oluşturan hücre ve moleküllerin içinde de bir akıl, bilinç ve şuur yok ama bugünün bilimi açıkça gösteriyor ki, her hücre ve molekülün uyduğu ve çeşitli kodlarla işlendiği bir program var, bu programlar tıpkı bilgisayar algoritmaları gibi ama ondan çok daha üstün programlama diline, son derece karmaşık ve çok akıllı kodlama sistemlerine sahip, ki bunun en iyi örneği DNA’dır ve doğa dediğimiz şey bu programa hiç aksamadan uymaktadır. Bu programı hiçbir kendileri yazmamakta elbette, sadece son derece ona uygun çalıştırılmaktadırlar.

Balıkların, minicik beyinleri ile en az alana en fazla sayı ile nasıl sığabileceklerini ve mesafeyi koruyarak nasıl yüzebileceklerini kendi kendilerine keşfetmesi de elbette mümkün değildir.

Sıraya girmek, kulağa her ne kadar basit bir işlem gibi gelse de, hareket halindeki cisimlerin sürekli olarak aralarındaki mesafeyi koruması çok zor bir işlemdir. Bunun en net örneği, sokakta yürüyen insanlardır. Sokakta başka birine çarpmadan yürümek için sürekli, önümüze, arkamıza, sağımıza ve solumuza bakar etrafımızdaki cisimlerle, araçlarla ve diğer insanlarla olan mesafemizi korumaya çalışırız. Bu işlem sırasında, biz sadece gözlem yapıp aradaki mesafeyi adım hesabı üzerinden tahmin etmeye çalıştığımızı sanırız; oysa beynimizde çok daha kapsamlı matematiksel mesafe ölçümleri ve olasılık hesapları yapılmaktadır. Bu o kadar karmaşık bir işlemdir ki, bu gözlemi yapmayıp beynimize aktarmadığımız ilk anda (örneğin yürürken gözümü kapadığımızda ya da başımızın yönünü değiştirdiğimizde) etrafımızdaki cisimlere ya da kişilere çarpar veya kazarlar yaşarız.

Böylesine karmaşık bir matematiksel ölçümü, rakamları dahi tanımayan balıkların an be an yapabilmesi ancak Yüce Allah’ın ilhamı ile mümkündür.

Balıkların sürüler yani akınlar halinde hareket etmesi, Allah’ın Yaratma Sanatı’nın delillerindendir. Balıkların bu özellikleri, Kuran’ı Kerim’de şu ayetle vurgulanmıştır:

“… Hani onlar cumartesi (yasağını çiğneyerek) haddi aşmışlardı. ‘Cumartesi günü iş yapma yasağına uyduklarında’, balıkları onlara açıktan akın akın geliyor, ‘cumartesi günü iş yapma yasağına uymadıklarında’ ise, gelmiyorlardı…“ [Araf Suresi, 163.ayet]

Ve işte evrendeki tüm düzen, tüm müthiş program ve tüm kodlar da Allah’ın ayartması ile kusursuz işlemektedir….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir