CENNET KUŞLARININ EŞSİZ GÜZELLİKTE FOSFORLU RENK GEÇİŞLERİNİN KAYNAĞI NEDİR ?

Cennet kuşları gökkuşağını andıran renkli tüyleri vardır. Bu kuşlara bakıldığında renkleri ışıltılı bir ayna gibi parlar. Onların bu muhteşem özelliğinin tüylerinin yapısıyla bir bağlantısı var.

Tüylerine önden bakıldığında sarı-turuncu renkli görünmesine karşın yana doğru mavi-yeşil renge dönüşerek görsel bir şölen oluştururlar. Ve Cennet Kuşları göz alıcı renklerdeki tüyleriyle kusursuz mühendisliğin ve ilmin mükemmel bir tecellisidirler…

Kuşların tüylerinin genel yapısı, tam ortasından geçen uzun, sert bir boru ve bu borunun iki tarafından çıkan yüzlerce tüyden oluşur. Bu tüylerin her birinin boyları ve yumuşaklıkları farklıdır. Ancak daha da ilginç olanı, tüylerin üzerinde çok daha küçük tüycüklerin var olmasıdır. Bu tüycüklerin üzerinde de çengel adı verilen kancalar bulunur. Tüycükler, bu çengeller sayesinde bir fermuar gibi birbirine bağlanırlar. Kancalar tüy sapının üzerine dizili olan yan dalları birarada düzenli tutmakla görevlidir. Ancak cennet kuşlarındaki bu kanca detayı diğer kuşlara göre daha farklı tasarlanmış, ve işte bu tasarım vesilesiyle sarıdan maviye ve siyaha doğru hızla geçiş yapabilir.

>>> PEKİ BU GEÇİŞİ OLUŞTURAN YAPISAL ÖZELLİK, NASIL GERÇEKLEŞİR?
Cennet kuşlarının tüylerinin üzerindeki küçük kancaların ışık ve elektron mikroskopları altında incelenmesi sonucunda yapılarının diğer kuşların tüylerindeki kancalardan farklı oldukları anlaşılmıştır. Kancalar diğer kuşlarda silindirik bir yapıya sahiptir. Cennet kuşlarının tüylerinin enine kesitleri incelendiğinde ise ortaya çıkan şekil orta bölümü uzamış bir bumerangı andırır.

BU ŞEKİL ÜÇ TARAFI AYNALARLA KAPLI BİR ODAYA BENZETİLEBİLİR. Ortadaki ayna sarı ve turuncu rengi yansıtırken, açılı yerleşmiş olan diğer aynalar mavi ve yeşil rengi yansıtırlar. Bu, tıpkı cam prizmanın ışığı renklere ayrıştırması gibi bir etki oluşturur. Işığın tüylerde kırılmasıyla diğer kuş tüylerinde görülemeyen bu yanar-döner etki meydana gelir. Bu şekilde oluşan renkler pigmentlerce renklendirilmiş olanlardan daha canlı ve metalik olur ve maviden yeşile, turuncudan kırmızıya değişir.

Cennet kuşlarının tüylerindeki eşsiz yapının yanısıra bu kuşların tüyleri renk ve desen itibarıyla da çok çeşitlidir. Yetişkin erkek cennet kuşlarının kızıl, altın sarısı, yeşil göz alıcı renklerde tüylerle bezenmeleri zengin bir çeşitlilik oluşturmuş.

Bu kuşların bazılarının kuyrukları çok uzundur; bazılarının başlarından, kuyruklarından ya da kanatlarının altından çıkan uzun süs tüyleri ya da öbekler halinde göğüs tüyleri vardır.

• Mesela, Büyük Cennet kuşunun 95 -100 cm uzunluğunun 55 – 56 cm kadarı alev renkli süs tüylerine ayrılmıştır. Başı saman sarısı, alnıyla gerdanı parlak yeşil, göğsü ise kestane rengindedir.

• Kral Cennet kuşunun kanatları ise, sırtı ve kafası ateş kırmızısı rengindedir; boynunun altında ve iki yanında yelpaze gibi açılan süs tüyleri bulunur. Kuyruğunun ortasındaki incecik iki tüy hemen hemen kuşun gövdesi kadar uzundur. Bu tüyler uçta kıvrılarak parlak yeşil renkli iki sarmal oluşturur.

• Mavi cennetkuşu (Paradisaea rudolphi) ise parlak mavi tüylere sahiptir. Kuş bu tüylerinin güzelliğini sergilemek için dallara tüneyerek baş aşağı sarkar ve kanatlarını açarak tüylerini hareket ettirir. Bu görünümü ile adeta titreyen bir çağlayanı andırır.

Nitekim cennet kuşlarında renkli tüyler sadece erkek kuşlara özgüdür. Bu renk farklılığının cinsiyet hormonlarından da kaynaklandığını gösterir.

Bu kuşlarda dikkat çeken çok önemli bir özellik daha vardır. Bu kuşların tüylerinde ve yaptıkları danslarda estetik bir görünüm, kusursuzluk, ince ve benzersiz bir sanat ve uyum vardır. Allah bu kuşları çok özel yaratmış. Cennet kuşlarının bu asaleti, eşsiz güzelliği ve donatıldıkları mühendislik, fosforlu renkleri ve renk tonlarındaki geçişler olduğu kadar kendi içlerinde çeşit çeşit olmaları, onlara Cennet kuşu adını boşuna verdirtmemiştir.

————-
“Allah, her canlıyı sudan yarattı. İşte bunlardan kimi karnı üzerinde yürümekte, kimi iki ayağı üzerinde yürümekte, kimi de dört (ayağı) üzerinde yürümektedir. Allah, dilediğini yaratır. Hiç şüphesiz Allah, her şeye güç yetirendir.” [Nur Suresi, 45.ayet]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir