COCA-COLA’nın 125 YILLIK FORMÜLÜNÜN SIRRI ÇÖZÜLDÜ MÜ ? COCA-COLA FORMÜLÜNDE BAKIN NELER VAR…

ABD kaynaklı “thisamericanlife.org” adlı site Coca-Cola’nın formülünü bildiklerini açıkladı ve içeriğindeki maddeleri yayınladı. Bu zamana kadar sır olarak kalan formül 1886 yılında kimyager John Pemberton tarafından bulunmuştu. İlk olarak aynı yıl Atlanta’da satılmaya başlanan içecek, daha sonra dünyada 200 ülkede satışa çıkarıldı. Coca-Cola’nın formülü ise ABD’nin Georgia Eyaleti’nin Atlanta kentinde 24 saat boyunca korunan bir mahzende saklanıyor. Siteye göre, Coca-Cola’nın formülü ilk olarak 1979 yılında bir gazetede yayınlandı.

>>> İŞTE O FORMÜL :
* Sitrik asit: 84.9 gram
* Kafein: 28.3 gram
* Şeker: 30 (ölçü birimi belli değil)
* Su: 9.5 litre
* Olmamış yeşil limon suyu: 0.94 litre
* Vanilya: 28.3 gram
* Karamel: 42.5 gram

>>> ŞURUBU İÇİN:
* Alkol: 226.4 gram
* Portakal yağı: 20 damla
* Portakal çiçeği yağı: 10 damla
* Limon yağı: 30 damla
* Hindistan cevizi yağı: 10 damla
* Kişniş: 5 damla
* Tarçın: 10 damla

BİLGİ: “The Coca-Cola Bottling Group” şirketinin global merkezi hala ABD’nin Atlanta şehrindedir. Tüm dünyadaki yüzlerce fabrikasına Coca-Cola ana yapım maddesi merkezden dağıtılır ve belirtilen hazırlama şekline göre buralarda sulanarak ve gaz basılarak hazır edilir. Bu fabrikalardaki hiç kimse ana maddenin formülünü bilmez..

Cola ve benzeri içeceklerin sağlığımıza zararlarını hepimiz zaten biliyoruz.. formülünün bu olduğu iddia ediliyor. Gerisi için yorum sizlerin…

“COCA-COLA’nın 125 YILLIK FORMÜLÜNÜN SIRRI ÇÖZÜLDÜ MÜ ? COCA-COLA FORMÜLÜNDE BAKIN NELER VAR…” üzerine 5 yorum

  1. Vay bee…
    Şurubu çok etkileyici gerçekten kim bilir vücutta bunun tepkimesi nasıl ve ne tür sonuçlara gebe gerçekleşiyor.
    Paylaşımın için teşekkürler…

  2. peki bunun meyan kökü ile giden fareleri yazmamışlar yada israil ordusuna yapılan yardımlar

  3. vedat kardeşim doğru bir tesbitde bulunmuş fareleri unuttukları gibi israile doğrudan ayrılan paydan hiç bahsetmemişler bile coca-cola dünyanın en büyük yahudi sermayeli meşrubat firmasıdır bu yahudi firmalarının birinci görevi israili beslemektir bundan sonra içdiğiniz bir bardak kolada filistinli müslümanın kanı olduğunu hatırlayın yarın huzuru mahşerde vereceğimiz hesabı düşünerek coca-colayı ve bütün yahudi mallarını boykot edelim hep beraber ben şahsen 1990 yılından beri ağzıma coca-cola koymadım ve tanıdığım her yahudi malına boykot edrim.

  4. bir ürologun yıllarca asistanlığıını yaptım size şaka gibi gelecek ama penisinin kısalığından dolayı gelen çocukların ailelerini sorguladığımızda hepsinin ortak tükettiği gıda kokakolaydı. Araştırmak lazım tabi bu benim gözlemim sadece

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir