BAZI DENİZ CANLILARI NEDEN IŞIK SAÇAR

Bakteriler bir canlı ile birlikte yaşamanın kendilerine fayda getireceğini bilip, bunun için kendilerine birlikte yaşayabilecekleri bir canlı seçmekte ve gerektiğinde o canlıların yapılarında değişiklik yaparak onların bedenlerinde konaklamaktadırlar. Aynı zamanda birlikte yaşadıkları bu canlıları korumakta, onlara çeşitli faydalar sağlamaktadırlar. Bütün bu örneklerde söz konusu canlı yalnızca gözle görülemeyen boyuttaki bir bakteridir. Bütün bu akıl gerektiren işlemleri canlının kendi kendine düşünmesinin ve uygulamasının mümkün olmadığı açıktır. Bu mikroskobik canlının sahip olduğu özellikler, Yüce Allah’ın üstün aklının ve sonsuz gücünün tecellilerindendir. 

Karanlık bir ortamdasınız ve elinizde kesintisiz ışık imkânı sağlayan bir güç kaynağınız var. Elektrikler kesildiğinde hemen devreye giriyor ve bulunduğunuz yeri çok iyi aydınlatabiliyor. Onu istediğiniz zaman açıp kapatabiliyor ve her yere çok rahat götürebiliyorsunuz. 

Hiç arızalanmıyor, kısa devrelere karşı dayanıklı ve voltajı düşmüyor. Elektrik, pil gibi dış güç kaynaklarına ihtiyaç duymayan kesintisiz bir ışık sağlıyor.

Bu tür bir ışık kaynağına sahip olmak, bir insan için normal şartlarda mümkün değildir. Ancak su altında durum tamamen farklıdır. Çünkü gözle görülemeyecek boyuttaki bazı bakteriler, yaratıldıkları andan beri balıklara ihtiyaç duydukları her an ışık sağlamaktadırlar.

Bu olağanüstü yardımlaşmada dikkat çeken çok önemli noktalar vardır. Bakterinin, ışıklı organdaki değişik dokuların oluşumunu nasıl etkilediğini araştıran bilim adamları, V. Fischeri bakterisinin ışıklı organa yerleşmesi için mürekkep balığında özel bir dokunun bulunduğunu keşfetmişlerdir. Araştırmaya göre mürekkep balığındaki bu doku sayesinde bakterinin yaşayabileceği uygun bir ortam oluşmaktadır. (Garry Hamilton, Insider Trading, New Scientist, Vol. 162, 26 Haziran 1999, sf. 44) 

Işık saçan bakteri (Vibrio fischeri) kısa kuyruklu mürekkep balığının (Euprymna scolopes) mantosu altındaki girintide yaşar ve mürekkep balığının ışıklı organı olarak bilinir. 

Mürekkep balığı gündüzleri sığ sularda kumların altında saklanır. Gece olunca avlanmaya çıkar ve ışıklı organındaki bakteri ışık saçmaya başlar. Bakterinin saçtığı ışık, mürekkep balığının gece ışıkları arasında fark edilmemesini ve düşmanlarından korunmasını sağlar.

Bitkilerden ve hayvanlardan farklı olarak hızlı çoğalan bakteriler, simbiyotik (ortak yaşam) ilişkilerle canlılar aleminin dengesini sağlamada çok büyük önem taşırlar. Hemen hemen her yerde yaşayabilirler. Bu nedenle de herhangi bir tür organizmadan çok daha fazla sayıdadırlar. Bu canlılar, dünyanın en fazla sayıdaki üyeleridir. Tüm ekosistem, bakterilerin faaliyetlerine bağlıdır. Bakteriler insan da dahil olmak üzere pek çok canlının metabolizmasına girerek doğrudan ona veya dolaylı olarak canlılığa fayda sağlamaktadırlar. Balıkların bedenini kendilerine ev edinen ve karşılık olarak da balıklara su altında muazzam bir ışık kaynağı olan bakteriler de bunlardan biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir