DİKKAT! BURUN KANAMASINDA BAŞ GERİYE ATILIRSA KAN MİDEYE AKIP BULANTI YARATIR!

Burnum Kanadığında Evde Ne Yapabilirim:

Birçok kez hastanın kendi uyguladığı yöntemler kanamayı durdurabilir. Hastanın ilk yapması gereken şey burun ucunu sıkıca tutarak başın öne doğru eğilmesidir. Eğer baş arkaya doğru eğilirse kanın genizden boğaza gitme ihtimali artar. Burun üzerine soğuk uygulaması da faydalıdır. Hatta hasta burun ön kısmına tampon görevini üstlenecek bir gazlı bez de koyabilir. Ancak hastanın kendi uyguladığı yöntemler kanamayı durdursa da mutlaka uygun zamanda bir KBB uzmanına muayene olmalıdır.

BURUN KANAMASINDA BAŞ NEDEN GERİYE YASLANMAMALI

Başgeriye yaslanırsa, burundaki kan boğaza oradan da yemek borusu üzerinden mideye akar. Bunun aslında bir zararı yoktur ama yutulan kan bazı insanlarda hemen mide bulantısı ve kusma ihtiyacını tetikler. Bir çocuk burun kamanasının yarattığı heyecanın yanısıra bir de kusmak zorunda kalırsa, bu, durumun yatışmasına pek yardımcı olmaz.

Bununla birlikte öne doğru eğilen baş pozisyonunda kanın durması için tampon yapmak daha kolay olacaktır.

BURUN NEDEN KOLAY KANAR?

Aslında burnun kanaması bir yaratılış mucizesidir. Burun mukozası son derece iyi kanladığı için ufak tefek zedelenmeler kolay oluşur ve bunlar çok kanayabilir. Burnumuz hem kokuları beyne elektrik sinyali gönderme mucizesine hem de nefes alırken mikropları, zararlı maddeleri tutma görevine sahip mükemmel bir organdır.

***
… Göklerde ve yerde her ne varsa O’nundur, tümü O’na gönülden boyun eğmişlerdir. Gökleri ve yeri (bir örnek edinmeksizin) yaratandır. O, bir işin olmasına karar verirse, ona yalnızca “OL” der, o da hemen oluverir. (Bakara Suresi, 116-117)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir