DÜNYAYA YÖN VEREN DEVLET – TÜRKİYE !

Türkiye’ye dışarıdan bakan uzmanlar, ekonomistler , politikacılar ve küresel yatırımlara yön verenler çok iyimser bir tablo görüyor. Ve analizlerine göre Türkiye, dünyaya yön veren yedinci ülke oluyor !

Biz kendi kendimizi değerlendirirken çoğu kez ve özellikle son zamanlarda sadece içeriden bakıyor, tablonun bütününü göremiyoruz, oysa dış ve objektif bir gözle bakıldığında Türkiye’nin nasıl bir izlenim ve imaj oluşturduğu, dünya piyasasında nasıl bir duruşta olduğunu da görebilmek önemli.
Oysa Türkiye’ye dışarıdan bakanlar, küresel yatırımlara yön verenler, Türkiye’ye içerden bakan bazıları gibi hiç de karamsar değiller. Öyle ki, Goldman Sachs yatırım bankasının varlık yönetimi Başkanı Jim O’Neill’e göre, Türkiye, dünyaya yön veren yedinci ülke oluyor.

Ve bu arada belirtmek gerekir ki, Jim O’Neill, BRIC kavramının mucidi olan kişi aynı zamanda. (BRIC terimi, Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in ekonomilerini kastetmek için kullanılır. BRIC, bu ülkelerin İngilizce isimlerinin baş harflerinden oluşur (Brasil, Russia, India, China). BRIC ülkeleri hızlı bir gelişim içerisindedirler ve 2050 dünyasında önemli konumları bulunacaktır. Bazıları bu ülkelere Meksika’yı da ekleyerek BRIMC de derler. İşte bugün artık birçok ekonomist Türkiye’yi de bu ülekeler grubuna almaktadır.

>>> PEKİ TÜRKİYE DÜNYA’YA NASIL YÖN VERİYOR ?
Goldman Sachs firması varlık yönetimi başkanı O’Neill’e göre, bugün artık dünyayı gelenekselleşmiş biçimde “gelişmiş” (developed) ve “yükselen” (emerging) ekonomiler olarak ayırmak, küresel ekonominin doğasını açıklayamıyor. Bu nedenle, dünyaya yön veren ülkeler için yeni bir kavram geliştiriyor, onlara “gelişen piyasalar” (growth market) adını veriyor.

Peki gelişen piyasaların ayırt edici özelliği ne oluyor? Bu ülkelerin gelişme kapasiteleri, ticaret hacimleri, pazar boyutları, nüfusları ve şirket kapasiteleri diğer ülkelerden farklı düzeyde seyrediyor. Bunlar, diğer ekonomilere göre daha hızlı büyüyorlar. İş kapasiteleri diğer ülkelerden göreli olarak yüksek.

İşte bu nedenle BRIC ülkeleri Rusya, Brezilya, Çin ve Hindistan’ın ardından Güney Kore, Meksika, Türkiye ve Endonezya sırasıyla küresel ekonominin “gelişen piyasaları” yani lokomotif ülkeleri olarak sıralanıyor. Ve, önümüzdeki on yılda bu sekiz ekonominin dünyaya yön vermesi bekleniyor.

Zaten sadece 2020’de BRIC ülkelerinin dünya üretimindeki payı %50’yi aşıyor. Goldman Sachs yöneticisi, ileride, Nijerya, Filipinler ve Mısır’ın da gelişen piyasalar kategorisinde olan sekiz ülkeye eklenmesinin mümkün olduğunu ileri sürüyor.

Goldman Sachs Türkiye için daha uzun vadeli başka değerlendirmeleri şöyle yapıyor…

2050’de Türkiye, fert başına gelir karşılaştırmasında dünya yedincisi olarak sıralanıyor. İngiltere, ABD fert başına 90 bin dolara çıkarken, Türkiye 70 bin dolarla Japonya’yla birlikte altı ve yedinci sırayı paylaşıyor. Brezilya’nın 60 bin dolar, Çin’in 55 bin dolar ve İran’ın 45 bin dolar fert başına gelire ulaşacağı tahmin ediliyor.

Türkiye ekonomisi hakkında Goldman Sachs yatırım bankasının görüşleri önemli. Çünkü Goldman Sachs’da elitlerin eliti yöneticiler ve dünyanın en iyi ekonomi ve finans uzmanlarının çalıştığı bilinen bir durum. Goldman Sachs’ın varlık yönetimi başkanı O Neill, Türkiye’nin dünyaya yön veren yedinci ülke olduğunu söylüyorsa bunu önemsemeliyiz. DEMEK Kİ TÜRKİYE DÜNYADAN BAKILDIĞINDA İYİ DURUMDA VE DAHA DA İYİ OLACAK.

Ve Türkiye için karamsal senaryolar çizenlerin bu alışkanlığı ve yaklaşımı bırakıp artık daha geniş ve dünya gözüyle bakarak Türkiye’nin dünyaya liderlik yapabilecek bir durumda olduğunu, çok güçlü potansiyel taşıdığını görmesi ve bunu konuşması, bunun için çalışması lazım !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir