Gökyüzü Mas Mavi Mi ?

Gökyüzünün mavi görünmesinin (dikkat, olmasının değil görünmesinin!) tek sebebi ışığın kırılma hadisesidir. Çünkü atmosferi oluşturan hava aslında rengi olmayan bir gazdır ancak biz gündüz gökyüzünü mavi, gündoğumu ve batımında aldan sarıya kadar birçok renkte görürüz.

Güneşten gelen ışınlar farklı dalga boylarında olurlar. Bu ışınlar atmosfere girdiğinde atmosferdeki gaz moleküllerine ve toz parçacıklarına çarparak saçılır. Gün ışığı değişik dalga boylu birçok ışından oluşur. En kısa dalga boylu mavi ışınlar atmosferin üst tabakalarındaki küçük parçacılar tarafından emilerek hemen saçılırlar. Fakat kırmız ışık (ki en büyük dalga boylu ışıktır!) saçılmak için daha büyük parçacıklara çarpmak zorundadır.

Dolayısıyla dalga boyu uzun olan kırmızı, turuncu ve sarı gibi ışınlar yeryüzüne rahatlıkla ulaşırlar. Fakat mavi ve mor ışınlar havadaki moleküller tarafından absorbe edildiği için, havadaki moleküller tarafından farklı yönlerde tekrar salınırlar.

Özellikle gökyüzü açık olduğunda, mavi ışık diğer ışıklara oranla en fazla saçılan ışıktır. Bu yüzden de gökyüzü mavi görünür. Mesela gökyüzü yoğun bulutlarla veya dumanla dolu olduğunda, tüm ışınlar nerede ise aynı oranda saçılır. Bu da gökyüzünün gri renkte görünmesine sebep olur.

Gün batımında veya doğumunda ise güneş ışınları atmosfere eğik girdikleri için daha fazla yol katetmek zorunda kalırlar. Bu yüzden daha çok ışın ve renk saçılır ve o posterlere konu olan, şahane gün doğumu ve batımını gözlemleyebiliriz. Çok az saçılmış olan kırmızı ışık ise güneşe ve ufuğa kızıl veya portakal görüntü verir.

Bizim gözümüz maviye daha duyarlı yaratıldığından biz gökyüzünü mavi görürüz. Gözleri mor renge daha duyarlı hayvanlar varsa onlar gökyüzünü mor görürler. Bu saçılan ışınların bir kısmı uzaya geri gittiğinden dolayı dünyamız uzaydan da mavi görünür.

İçine birkaç damla süt damlattığınız su kavanozunu güneşe veya bir ışık kaynağına tutarsanız, suyun hafifi mavileştiğini görebilirsiniz. Süt parçacıklarına çarpan ışıklardan mavi olanlar yine saçıldığı için su mavimsi gözükür.

—-
“Üzerlerindeki göğe bakmıyorlar mı? Biz onu nasıl bina ettik ve onu nasıl süsledik? Onun hiçbir çatlağı yok.” (Kaf Suresi, 6.ayet)

“Gökyüzünü korunmuş bir tavan kıldık; onlar ise bunun ayetlerinden yüz çeviriyorlar.” (Enbiya Suresi, 32.ayet)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir