GÖRÜNMEZLİK NASIL MÜMKÜN OLUYOR ?

Çeşitli deneylerden sonra bilim insanları etrafımızda dalga dalga veya incecik şerit şerit olarak bulunan ve nesnelere çarpıp görüntülerin oluşmasını sağlayan mikrodalgaların bükülmesini sağladı. Bu bükülme sayesinde o nesnenin gözden kaybolması, yani görünmezliği sağlanıyor.

Bilim insanları bu deneyi bakır bir silindr üzerinde denediler, bu silindri yok ederek ‘görünmez’ hale getirebildiler. Yüksek ısı uygulanınca ışığı bükerek madde ortadan kayboluyor.
En iyi görünmezlik hali için tabi ki kaybolan nesnenin arkasındakilerin net bir şekilde görülebilmesi gerekiyor.

Duke Üniversitesi uzmanlarından araştırmayı yürüten David Schurig, bu gereklilikte bir ışık bükülmesi gerçekleştirdiklerini bildirdi. Radar veya ışığın bir nesnenin etrafından dolanmasını sağlayarak nesne görüntüden uzaklaştırılabiliyor. Deneyde kullanılan metamalzeme nesnesi bakır-fiberglas alaşımlı ve elektromanyetik dalgaları kaçırabilecek özellikte olduğundan bu metal ile seramik, teflon veya fiber gibi maddenin mühendislikte çığır açacağının altını çiziyorlar.

Araştırma ekibinden David R. Smith, görünmezlik deneyinde meydana gelen hafif gölgeyi üç boyutlu düzleme geçerek tamamiyle ortadan kaldırabileceklerini açıkladı. Sırada benzer bir deneyle ses titreşimlerini yok etmek şekilde yapılabileceğini ve duyulmazlığı da gerçekleştirebileceklerini umuyorlar.

Bu deney aslında şunu bir kez daha göstermiş oluyor: aslında herşey, biz dahil görünmezdir. Bizim görünür olmamızı sağlayan ışık sicimleri ve foton parçacıklarının renkler halinde yansıtma özelliği. Yoksa evrende aslında her şey özde atom, elektron ve protonlardan ve aralarındaki enerji boşluklarından oluştuğuna göre hiçbir şeyin rengi yok, madde yok, çünkü her şey boşluk ve enerjiden oluşur.

Dünyayı ve evrendeki herşeyi görünür kılan ışıktır ve daha da önemlisi bedenlerimizdeki göz, beyin gibi mucizeler. Beynin göze gelen yüzbinlerce ışık sinyalini elektrik olarak algılayıp, yine beynin içinde 3 boyutlu görüntüye çevirebilmesi özelliği sayesinde “görünür” bir alemin içinde yaşıyoruz. Ne var ki bu alem bizim dışımızda değil, çok daha yakın beynimizin içindedir…

———————
“Rabbini görmedin mi, gölgeyi nasıl uzatıvermiştir? Eğer dilemiş olsaydı onu durgun kılardı. Sonra biz güneşi ona bir delil kılmışızdır.“ [Furkan Suresi, 45.ayet]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir