GÖZ SEYİRMESİ NEDEN OLUR ? NE YAPMAK GEREKİR

Birçok insan hayatlarının bazı dönemlerinde istemdışı kas seyirmesiyle karşılaşmıştır. Bunların en rahatsız edeni göz kapaklarının seyirmesi olsa gerek. Bunun nedeni nedir?

Genelde, bu tür seyirmeler iyi huyludur. Yani vücudunuz sizi uyarıyor, buna bir alarm, bir sinyal olarak bakmalıyız ve bedenimizin ne demek istediğini anlayıp kendi sağlığımıza dikkat etmeliyiz.

Bu duruma stres ve yorgunluk neden olabiliyor. Göz kapağını kontrol eden kaslar küçük ve çok hassastır. Stres, yorgunluk ve kafein gibi uyaranlar bu kasların titreşmesine yol açıyor. Titreşimler fazla olunca gözde sinir sistemiyle ilgili istemdışı seyirmeler oluyor.

Diğer nedenler arasında ise aşırı kafein alımından oluşan titremeler, bilgisayar ekranı karşısında uzun süre vakit geçirme ve hatta uzun süreli kontak lens takılmasından meydana gelen kaşıntı yer alıyor.
Bu durum normal olarak geçicidir. Kendi kendinize uygulayabileceğiniz tedavi yolları var. Daha az kahve içmek, göz damlası kullanmak ve daha fazla dinlenmek gibi yöntemler göz seyremesini azaltır.

Çok belirgin ve uzun süreli göz seyremesi daha ciddi bir nörolojik hastalık belirtisi olabilir. Bu durum çok nadirdir ve bir Nöroloji uzmanına görünmeyi gerektirir.

Bedenlerimizin içindeki sistemler ve işleyişler çoğu kez bizi, bilincimizi uyaracak şekilde tasarlanmıştır. Ağrı, o bölgede bir sorun olduğuna dikat çeker. Öksürük, ciğer ve bronşlardaki probleme. Alerjik lekeler bir şeyi yememeniz gerektiğine veya dokunmamanız gerektiğine… ve buna benzer o kadar çok uyaranımız var ki.

Göz seyirmesi bunlardan biri. Sağlığımıza daha dikkat etmemiz gerektiğini anlatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir