Gülü Ters Çevirince Üzerindeki Su Damlacıkları Neden Hemen Dökülmez ?

GÜLÜ TERS ÇEVİRİNCE ÜZERİNDEKİ SU DAMLACIKLARI NEDEN HEMEN DÖKÜLMEZ ? >>> Diğer çiçeklerden farklı olarak güllerin üzerindeki su damlacıkları, gülü ters çevirdiğimizde hemen dökülmez. Doğada birçok bitkinin üzerinde su damlacıkları görülebilir. Fakat bu damlacıklar ufak bir titreşimde dökülüverir.

Bitkiler bu yöntemle aslında bir çeşit temizlik yaparlar. Bitki üzerindeki toz ve böcekler temizlenmiş olur. Bu mekanizma araştırmacılar tarafından çok incelenmiş bir konudur. Su tutmayan maddelerin üretilmesinde de zaten doğadan esinlenilmiştir.

Birçok bitkide, su damlacıklarının hemen dökülmesinin sebebi, bitki yüzeyinin mikroskobik çıkıntılarla kaplı olmasıdır. Bu çıkıntılar da suyu kaydıran mumsu bir yapıyla kaplı..

Fakat güldeki yapı biraz daha farklıdır. Gül yaprağı üzerindeki suyu tutabiliyor ve gülü ters çevidiğinizde, hatta salladığınızda su damlacıkları hemen dökülmez.

Çin’deki Tsinghua Üniversitesi’ndeki araştırmacılar gül çiçeğinin üzerindeki suyun kayıp düşmesini sağlayan çıkıntıların arasının açık ve üzerlerinin mumsuz olduğunu keşfetmişler. Bu yapı sayesinde su damlaları yüzeye yapışabiliyor.

Araştırmacılar keşiften sonra bu özelliğe sahip suni bir yapı üretmeyi denemişlerdir. Gül çiçeğinin polivinil alkolle kalıbını alıp plastikten ince bir film üretmişlerdir. Sonuçta bu ince film de gülün su tutma özelliğini göstermiştir. Yani maddenin kimyasal yapısından çok fiziksel şekli bu özelliğe yol açıyor.

Gülün üzerinde tuttuğu su damlacıkları, ışıkla parlayarak daha fazla böceği güle çekiyor ve bu sayede daha fazla böceğin ziyaret etmesi çiçeğin üremesini kolaylaştırıyor. Benzer suni yapıların da laboratuarlarda mikro-sıvı çalışmalarında yararlı olabileceği düşünülüyor ve bilim insanları gülün bu yapısını kopyalayıp daha çok uygulama alanı bulmak için çalışmalarına devam ediyor.


“Şüphesiz, mü’minler için göklerde ve yerde ayetler vardır. Sizin yaratılışınızda ve türetip-yaydığı canlılarda kesin bilgiyle inanan bir kavim için ayetler vardır. “
[Casiye Suresi, 3-4.ayetler]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir