HAYAL KURMAK , BEYNİ HAREKETE GEÇİREREK KARMAŞIK SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİNİ SAĞLAYABİLİYOR

Bilim insanlarının yaptığı araştırma, hayal kurmanın beynin birçok bölümünün işlevini artırdığını ortaya koydu. Ancak araştırmanın en ilginç yanı, bir kişi düşüncelere daldığında, beynin özellikle karmaşık sorunların çözülmesini sağlayan bölümlerinin işlevinin yoğun şekilde arttığını göstermesi.

Bugüne dek bu bölümlerin karmaşık sorunlar karşısında yavaşladığı sanılıyordu. Araştırmaya imza atanlardan Profesör Kalina Christoff, hayal kurarken, bir işe olduğu kadar yoğunlaşılmasa da beynin birçok merkezine başvurulduğunu belirtti.

Christoff, araştırmanın birçok kişiyi algılarını gözden geçirmeye itebileceğini ifade ederek, insanların fikir almaya alışkın olduğunu ve hayal kurmanın iyi bir şey olmadığını sandığını ancak durumun bunun tam tersi olduğunu vurguladı.

Bilim adamı, insanların zamanın üçte birini hayal kurarak geçirdiğini belirterek, bilimin, hayatın bu büyük bölümünü gözardı ettiğine dikkati çekti.

(Araştırma, Amerikan ‘Proceedings of the National Academy of Sciences’ dergisinde yayımlandı)

Şimdi düşünelim, insan nasıl hayal eder ? Hayal ettiği şeyler beynin içine nasıl giriyor, tüm o görüntüler, sesler, kokular bile hayal edilebilir ? Karşısında gerçeklikte olmayan şeyi beyin nasıl yaratır ? Yoksa beynin ulaşıp aldığı bir hayal havuzu mu var ?

Bilimin de bugün ulaşıp bulduğu şey çok önemli… Hayal etme yeteneği insanın ruhsal terapisini sağlar ve motivasyonunu, hayata ve ötesine olan sevgisini, güzelliğe dair ne varsa, tüm duyguları pekiştirici özelliktedir. Hayal edebilmek her zaman içinde umut taşır, insana sonzsuzluğa pencerelerini açar. Hayal etmek inanmaktır. İşte bu yüzden beynin sorun çözmekle görevli bölgelerine olumlu etki eder.

Güzel hayallerimizin hiç bitmemesi dileğimizle…

***
“…Bu, Allah’ın gerçek olan va’didir. Allah’tan daha doğru sözlü kim vardır?” [Nisa Suresi, 122.ayet]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir