HAYATLARI KUTUPLARDA GEÇEN PENGUENLER NASIL DONMUYOR ?

Soğuk havaya çıkınca neden ilk önce ellerimizin ve ayaklarımızın üşüdüğünü biliyor muydunuz? Bunun nedeni şu: hayati organlarımızı sıcak tutmak için kan, ayaklardan ve ellerden çekilmeye başlar. Burada dolaşım sistemimizin aldığı mucizevi bir tedbirle karşı karşıyayız. Bu tedbirin bir benzeri de penguenlerde vardır.

Hayatları buz üzerinde geçen penguenlerin ayakları nasıl oluyor da buz üstünde donmuyor? Bunun cevabı penguenlerin sahip oldukları kontrollü kan akışında gizlidir. Penguenlerin vücutlarının büyük bölümü, sahip olduğu su geçirmez tüyleri sayesinde soğuktan korunur. Derilerinin altında bulunan kalın yağ tabakası ve tüyler, birlikte son derece iyi bir ısı izolasyonu sağlar. Hatta biraz güneşli bir günde penguen, karlar üzerinde bulunmasına rağmen aşırı ısınabilir.

Penguenlerin yaşamlarını sürdürebilmesi için vücutlarında aşırı ısınmayı da engellemeye yönelik özel sistemler vardır. Çıplak olan gagaları ve ayakları ısı kaybına izin verirler ve böylece vücutlarının sabit bir sıcaklıkta kalmasını sağlarlar. Penguenlerin bacaklarında bulunan belirli atardamarlar, ayak ısılarına göre kan akışını ayarlayabilmektedir. Burada atardamarların üstlendiği önemli bir görev vardır. Bu atardamarlar ayaklara donmayacağı, yaşamını rahatça sürdürebileceği kadar kan göndermektedir. Yani çok hassas bir hesaplama söz konusudur. Ayaklara sadece “donma noktasından birkaç derece yüksekte tutulmasına yetecek kadar” kan gönderilmesi, çok ince ve hassas bir hesaplama yapıldığının göstergesidir. Bu ince hesaplama sayesinde penguenlerin ayakları donmaktan korunur.

Kısacası, penguenler özel koşullarda tutulup, vücutları soğuğa karşı tedbirli, hayatları zarar görmeyecekleri şekilde kolaylaştırılmış, vücutları da işte bu şekilde özel sistemlerle donatılmış şekilde yaşamaktadırlar.

————–
“O Allah ki, yaratandır, (en güzel bir biçimde) kusursuzca var edendir, ‘şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.” [Haşr Suresi, 24.ayet]


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir