HER GÜNEŞ YANIĞI KİŞİYİ KAÇ AY YAŞLANDIRIYOR? GÜNEŞ CİLTTEKİ HANGİ LİFLERİ BOZUYOR? GÜNEŞİN UV IŞINLARININ YÜZDE 50’Sİ HANGİ SAATLERDE YAYILIYOR

HER GÜNEŞ YANIĞI KİŞİYİ KAÇ AY YAŞLANDIRIYOR?
GÜNEŞ CİLTTEKİ HANGİ LİFLERİ BOZUYOR?
GÜNEŞİN UV IŞINLARININ YÜZDE 50’Sİ HANGİ SAATLERDE YAYILIYOR?

Yaşlanmanın görünür etkilerinin %95’i güneş hasarlarına bağlı olarak meydana gelir. Sürekli güneşe maruz kalan kişinin cildi erken yaşlanır, buna foto yaşlanma denir.

HER GÜNEŞ YANIĞI KİŞİYİ 6 AY YAŞLANDIRIYOR !

Güneş yanığı cildi hassaslaştırır. Bunun nedeni cilt damarlarının zarar görerek genişlemesi ve sinir uçlarının uyarılmasıdır. Ciltteki elastin adı verilen lifler zamanla güneşin ultraviyole (UV) ışınları tarafından zarar görürler. Bu elastin liflerinin kopmaları sonucu cildin gerilme ve eski halini alma yeteneği azalır. Aynı zamanda cilt daha kolay yaralanıp berelenir ve iyileşmesi de daha uzun sürer.

Güneşin cilde olan zararlı etkileri hemen ortaya çıkmasa da zamanla mutlaka görülür.

UV BULUTLARI DELER, GÖLGELERİ DİNLEMEZ !

Saat 11 ile 14 arası, bir gün içinde güneşin ültraviyole ışınlarının yarısının yayıldığı zamandır. Bu nedenle bu saatler arasında güneşten korunmayı alışkanlık haline getiriniz. Bu saatler arasında gölgede kalmak bile korunmak için yeterli olmayabilir. Çünkü ultraviyole ışınlarının etkileri, gölgede %30-50 oranında azalsa bile devam eder. Bulutlu havalar da, korunma konforu sağlamaz. Ültraviyole ışınları %90 oranında bulutlardan süzülür. Bu nedenle yazın bulutlu havalarda bile güneş yanığı oluşabilir.

Bulutları bile yaran UV’nin, giysilerimizi de aşabileceği son derece açık olduğuna göre: Korunma adına sadece açık renkli giysileri tercih etmek yetmez, giysinin dokumasındaki sıklık daha da önem taşır.

KAR, DENİZ VE KUMSAL UV YANSITIYOR !

En kuvvetli yansıma %80 etkisiyle kar yansımasıdır. Sırasıyla deniz, kumsal ve çayırlar da UV ışınlarını yansıtırlar.

Güneş koruyucuları titanyum dioksit, çinko oksit, parsol gibi maddeler içererek ışığı emerler ya da geri yansıtarak hücrelere zarar vermesini engellerler.

Rabbini görmedin mi, gölgeyi nasıl uzatıvermiştir? Eğer dilemiş olsaydı onu durgun kılardı. Sonra Biz güneş’i ona bir delil kılmışızdır. (Furkan Suresi, 45)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir