İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK NE DEMEKTİR?

İKİ DİRHEM BİR ÇEKİRDEK NE DEMEKTİR?

Giyim kuşamına özen göstermiş, şık ve süslü kıyafetleri ile dikkat çeken insanlar hakkında sık sık “iki dirhem bir çekirdek” sözü kullanılır.

Bu yakıştırma ağırlık ölçüsü olarak okkanın kullanıldığı eski devirlerden kalmadır. Belki biliyorsunuz, bir okka, bugünkü ölçüler ile 1283gr tutar. Okkanın dört yüzde birine dirhem adı verilir. (Şimdiki gram ile aynı birim olduğunu sanarak gram diyecek yerde dirhem denilmesi hatalıdır.) Dirhem, daha ziyade hassas teraziler için kullanılan bir ölçüdür. Ancak sarraflar dirhemden daha hassas ölçümler için bir ağırlık birimi daha kullanırlar. Buna çekirdek denir ki toplam, 5santigram karşılığıdır.

Eski devirlerin en kıymetli parası olan bir Osmanlı altını toplam iki dirhem ve bir çekirdek ağırlığa sahiptir. Bu durumda süslenmiş kimselere iki dirhem bir çekirdek yakıştırmasında bulunanlar, mecaz yolu ile onlara altın demiş olurlar ki bizce pek zarif bir nüktedir.

İskender PALA

Güzel, temiz, şık giyinmek önce kendine sonra karşıdakine bir güzelliktir. Allah ayetlerinde de güzel, şık ve temiz giyinmeyi belirtmiştir.

Elbiseni temizle. (Müddesir Suresi, 4)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir