İsmail, herkes kendi yediğinden ikram eder !

Yavuz Sultan Selim zamaninda, Iran Şahı İsmail kiymetli mücevherlerle süslü bir sandik hediye gönderiyor,Sultan Selime. Sandık açılıyor. İçinden çeşit çeşit değerli taşlar, kıymetli atlas, kadife kumaşar çıkıyor. Fakat bir de pis bir koku yayılıyor.

Dehşet bir koku, herkes burnunu tikiyor.Neyse en alttaki bohçadan insan pisliği çıkıyor.. Yani Osmanlı’ya büyük bir bir hakaret ediliyor!!!!! Cihan Padisahı emir veriyor, herkes düşünsün, buna ince bir sekilde cevap vermemiz gerekir.

Ve cihan padişahı yine çözümü kendisi buluyor.

Ayni şekilde değerli mücevher ve kumaşlarla süslü bir sandik hazirlatiyor. İçine o zamanın Osmanlı Istanbul´unda imal edilen gül kokulu en nadide lokumlardan bir kutu hazırlatiyor, en altina da küçük bir kağıt ve bir satir yazi ekleyip gönderiyor. Sah sandığı açıyor. Halılar,değerli taşlar…

Açtıkça güzel bir koku ve en altta bir kutu lokum. Anlam veremiyorlar tabii. Bizim elçi yiyor önce,zehirsiz olduğunu göstermek için, sonra oradakilere ikram ediyor. lokum bittikten sonra kutunun içindeki notu Sah İsmail okuyor:

“İsmail, herkes yediğinden ikram eder.”

Ayrıca, Yavuz İran seferi yolculuğundayken, Şah bu sefer de kadın kıyafetleri ve bohça gönderir. Yavuz Sultan Selim; “Demek bunlar bizedir. İsmail, bizi de kendi kılığına benzetmek istiyorsa eğer, bilsin ki er kişi böyle kıyafetlere el sürmez. Daha önce de yediğinden ikram etmiş, biz de ona yediğimizden buyurmuştuk.Ancak şimdi bize giydiği kıyafetten hediye ediyor. Kusura bakmasın bu türden kıyafetler giymediğim için aynıyla mukabele edemeyeceğim”.

-17 Mayıs 1514. Kaynak: Okay Tiryakioğlu/Yavuz

 

“İsmail, herkes kendi yediğinden ikram eder !” üzerine 3 yorum

 1. Sayın sayfa yöneticileri, bunu birkaç yerde paylaştımda bana kaynak sordular, kaynağı var mı acaba ? ALLAH (c.c.) razı olsun.

  1. Bu olay doğrudur. Osmanlı Padişahlarının şanını küçük düşürmek için batıya asimile olmuş bazı beyaz Türkler bu tür olayları yoksaymaya çalışırlar.

   Ayrıca, Yavuz İran seferi yolculuğundayken, Şah bu sefer de kadın kıyafetleri ve bohça gönderir. Yavuz Sultan Selim; "Demek bunlar bizedir. İsmail, bizi de kendi kılığına benzetmek istiyorsa eğer, bilsin ki er kişi böyle kıyafetlere el sürmez. Daha önce de yediğinden ikram etmiş, biz de ona yediğimizden buyurmuştuk.Ancak şimdi bize giydiği kıyafetten hediye ediyor. Kusura bakmasın bu türden kıyafetler giymediğim için aynıyla mukabele edemeyeceğim".

   -17 Mayıs 1514. Kaynak: Okay Tiryakioğlu/Yavuz

   Bu konuda detaylı bilgi için :

   Ord. Prof. İsmail Hakkı Uzunçarşılı. Büyük Osmanlı Tarihi,
   Cilt II. Türk Tarih Kurumu Yayınları, 7. baskı. s.233-248

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir