KANIMIZDAKİ KORUYUCU KOMPLEMAN HÜCRELERİ NEDEN HER HÜCREYİ ÖLDÜRMEYİP, İYİ OLANLARA DOKUNAMIYOR ?

Bedenimizde biz hastalanmadığımız zamanlarda da faaliyet halinde olan koruma görevlileri bulunmaktadır. Bunlar özel hücrelerdir ve bu koruma amaçlı hücreler, doğumumuzdan ölümümüze kadar vücuttaki “HER HÜCREYE” saldırmaya programlanmıştır. Bedeni savunmak için varlar ancak içlerindeki program gereği, bedeni oluşturan tüm hücreleri düşman görürler. Bunların oluşturduğu sisteme “kompleman sistemi” adı verilir.

İlginç ve şaşırtıcı olan, buna rağmen kompleman hücrelerinin bir şekilde sadece zararlı hücrelere saldırabildiğidir (virüsler, enfeksiyonlar, bakteriler vb.) Bu hücreler nasıl sadece zararlı olanları seçebiliyor ?

Kompleman molekülleri 20 farklı proteinden oluşan moleküllerdir. Karaciğerde üretilir ve dolaşım sistemine oradan katılırlar. Normal şartlarda kanın içinde gelişigüzel ve etkisizce dolaşan hücrelerdir. Ancak uyarıldıklarında, aniden, gördükleri bütün hücreleri yok etme kararı alırlar. Aldıkları bu uyarı, tek bir kompleman hücresi kanalı ile vücuttaki sistemin tümüne yayılır. Uyarı ile vücutta dost düşman ayırımı yapmazlar. Bu nedenle vücudun kendi hücrelerine de bağlanıp onları yok etmeye de yönelebilirler. Ama önemli nokta burda: çünkü vücut hücrelerini öldürmelerine izin yoktur. Çünkü vücut hücreleri, kendilerini koruma yeteneğine sahip hücrelerdir. Kompleman moleküllerini gördükleri anda adeta “tanırlar”.

Kompleman molekülleri bedene ait hücrelere değer değmez, vücudun kendi hücreleri onları etkisiz hale getirir. Böylelikle vücut kendi askerleri tarafından vurulmamış olur. Vücuda girmiş olan yabancı organizmalar ise, hiç beklemedikleri bu koruma görevlilerinin mutlaka saldırısına uğrayacaklardır. Kompleman moleküllerinden bir tanesi yabancı organizmaya bağlandığında, şekil değişikliğine uğrar. Bunu, kompleman molekülünün sahip olduğu ilk proteinin bakteriye bağlanması izler. Daha sonra, kompleman sisteme ait diğer proteinler de bakteriye teker teker bağlanırlar ve kompleman avcıları, istilacı bakterinin yüzeyini sarmış olur. Kompleman sisteminin son elemanı ise hücre zarına saldırmakla sorumludur.

Bu adeta akıllı molekül, savunmasız kalmış bakterinin tek koruması olan hücre zarında bir delik açar. Saldırı sonrasında bakteri içine su alarak patlar. Bazen de kompleman molekülleri başka bir yöntem kullanırlar. Düşmanlarını ince bir zarla kaplar ve bu şekilde onları diğer yiyici hücreler için işaretlerler.

Bu bilgiler tabi çok şaşırtıcı ve etkileyicidir. Hücrenin bir aklı olamayacağı açık ama hücreler bile çok akıllı hareketlerde bulunurlar. Bu örnekte de görüldüğü gibi, insan bedeninin her parçasında muazzam bir akıl hakimdir. Bu akla, bedeni koruyan, savunan, yaşatan her organizma sahiptir. Bedene ait hücrelerin, kompleman saldırganlarını tanımaları şarttır. Yoksa tek bir saldırı, insan yaşamını sona erdirebilir. Ancak dengeli sistemlerimiz sayesinde böyle olmamaktadır…

————
“Bilmez misin ki, gerçekten göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. Sizin Allah’tan başka Veliniz ve yardımcınız yoktur.” [Bakara Suresi, 107.ayet]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir