Karınca ve Bulutlardan Deprem Tahmini !

Kütahya’daki depremi karınca kolonileri ve bulut hareketlerine göre tahmin eden Kadir Sütçü, Marmara depremiyle ilgili “Ana karıncalar yuvada. Şimdilik tehlike yok” dedi

Kadir Sütçü, aslında bir öğretmen… Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi mezunu. Daha sonra Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni bitirmiş. Halen Etiler Turizm ve Otelcilik Lisesi’nde öğretmenlik yapıyor. 11 Kasım 1999’da bahçesinde dolaşırken, karınca kolonilerinin erik ağacının kökünden gövdesine doğru kaçış halinde olduklarını görmüş. Ve 12 Kasım’da 7.2 büyüklüğünde Düzce depremi olmuş. Bu tarihten sonra karıncaları inceleme altına aldığını söyleyen Sütçü, çalışmasıyla ilgili “6 yıldır da evimde karınca besliyorum. 24 karınca kolonim var. Karıncalar deprem olmadan yuvalarından dışarı çıkıyorlar. Bu depremin büyüklüğüne göre değişiyor. 7 büyüklüğündeki depremde bir ay önceden çıkıyorlar. Önce düşüyor, sinirli oluyor, dağınık yürüyüş yapıyorlar. 7’den büyük bir deprem öncesinde hepsi ölüyor. Kütahya’daki deprem öncesi yüzde 80’i öldü. Bu ölüm meydana gelirken, İstanbul üzerinde meteoroloji istasyonlarında kızıl ötesi fotoğraflardaki beyazların yani bulutların çoğaldığını görüyoruz. O bulutlarla karıncaların ölümü paralellik gösterince meteorolojiyi de incelemeye başladım” ifadesini kullandı.

10 MAYIS’TA YAZMIŞTIM

Yaptığı çalışmaları ‘www.dkos.org’ internet sitesi üzerinden de duyuran Sütçü, “Kütahya depremini de ana karıncaları ve bulutları izleyerek bildim” diyerek, şunları anlattı: “Kütahya depremi öncesinde 10 Mayıs’ta internet sitesinde depremin Kütahya’da olacağını yazmıştım. 13 Mayıs’ta, 3.7 büyüklüğünde deprem Kütahya’da oldu. İşaretlere göre büyüklük azdı. Dikkat dedim. 16-17 Mayıs’ta güneş ısısı 27 dereceydi. İstanbul ve çevre illerde ani ısı düşüklüğü oldu. Sıcaklık 18 dereceye indi. 19 Mayıs’ta ‘ani sıcaklık düşüşü depreme işaret eder’ diyerek, İstanbul, Ankara, İzmir arasında sıcaklık 18 derece olduğundan burayı dikdörtgen içine aldım. ‘Kütahya merkez üssü olarak dikkat etsin’ dedim. Depremden 22 saat önce dikkat çektik.” Sütçü, bugüne kadar 62 depremi önceden tahmin ettiğini söylüyor.

‘KODLARINA BAKMAK LAZIM’
Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu (Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi): Bilimde katı olmamak gerekir. Biz profesörler kendi bildiklerimize çok güvenip diğer insanların yaptığı çalışmaları küçümseriz. Oysa ciddiye alıp, bilimin eleklerinden geçirmemiz lazım. Yerdeki sıkışma ve gevşemeler elektriksel değişmelere neden oluyor. Bu hayvanları, tabiatın birinci kanunu hayatta kalabilme güdüsü herekete geçiriyor. Karıncalar üzerinde kodlanmış bilgiden yararlanmamız lazım.

‘BULUTLARLA ARASINDA BİR BAĞ KURAMADIM’
Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu (İstanbul Üniversitesi Jeofizik Bölümü Öğretim Üyesi): Canlıların yeryüzündeki değişikliklerde farklı hareketlerde bulunması bilim tarafından da kabul edilmiş bir gerçek. Karıncalarla ilgili dünyada da çalışmalar var. Bunu bilim adamı olarak anlıyorduk ama bulutlarla deprem gerçeği arasında bir bağ kuramadım.

SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir