Kimliğiniz Kaybolduğunda veya Çalındığında Mutlaka Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

NÜFUS CÜZDANINIZI KAYBETTİĞİNİZDE MUTLAKA VERGİ DAİRESİNE DE BİLDİRMENİZ GEREKTİĞİNİ BİLİYOR MUYDUNUZ ?

>>> Nüfus Cüzdanınızı kaybettiğinizde, zayi bildiriminin yanı sıra yapmanız gereken bildirimler daha var, aksi halde bilgileriniz yanlış kişilerin eline geçebilir ve isminize milyonlarca TL borç kaydedilebilir.

>>> Nüfus cüzdanını kaybeden veya çaldıran kişilerin emniyetten aldığı tutanak ve birde dilekçe eşliğinde bir vergi dairesine başvurması durumunda kayıp olan nüfusunun bilgisi sicil kayıtlarına alınıyor. Nüfusu eline geçiren bir diğer kişi herhangi bir vergi dairesine gidip şirket açılışı yapmak istese sistem uyarı veriyor. İnsanların ve hatta vergi dairesi çalışanlarının bile pek bilmediği bu konunun ayrıntılarını Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinde iç genelgeler bölümünde

‘VERGİ KİMLİK NUMARASI İÇ GENELGESİ SERİ NO:2007/1’ de bulabilirsiniz.

Gündelik hayatta kimlik kartlarımızı kaybetmemiz ya da çaldırmamız durumu ile hemen hemen hepimiz ya da bir yakınımız karşılaşmıştır. Böylesi üzücü durumlarda sıcağı sıcağına nasıl hareket edeceğimizi tam olarak bilemeyebiliriz.

İlk Yapılacak iş:
• Hemen en yakın polis karakoluna giderek kayıp / çalıntı bildiriminde bulunmaktır.
• Ardından da bir gazeteye kayıp/ çalıntı ilanını vermek.

Kimliğimizi kaybettiğimizi bile unuturuz bir zaman sonra ise icra veya haciz memurları kapımıza dayanır. Milyonlarca TL lik Banka veya Vergi borcumuzu ödemediğimiz için icra takibi yaptıkları söylerler. Maalesef böylesi üzücü olayları medyadan sık sık izlemekteyiz.

Kaybolan kimlik kartlarını ele geçiren dolandırıcılar, bu kimlik kartları ile adımıza şirketler kurmakta, vergi mükellefiyetleri tahsis ettirmekte, bankalardan kredi çekmekte, kredi kartı çıkartmakta, adımıza çek karnesi düzenleyip, senetler imzalamakta, kurdukları şirketler vasıtası ile milyonlarca TL lik fatura kesip, ömür boyu bir arada göremeyeceğimiz tutarda vergi borcunu adımıza tahakkuk ettirip ortadan kaybolmaktadırlar.

Borçların ödenmemesi üzerine icra takibi başlatan bankalar, vergi daireleri ve 3. Şahıslar alacaklarını tahsil etmek için kimlik bilgilerimizden adresimize ulaştıklarında ise çoğu zaman iş işten geçmiş olmaktadır. Yıllarca sürecek davalarla suçsuzluğumuzu ispatlamaya çalışmakla kalmayacak, mahkeme ve avukat masrafları ile boğuşup, yıllarca çalışarak bir araya getirdiğimiz birikimlerimizi de kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz.

İşte böyle durumlarla sık sık karşılaşan Gelir İdaresi Başkanlığı 2003 yılında çıkartmış olduğu 2003/1 seri numaralı İç Genelgesi ile vatandaşların mağdur duruma düşmemeleri için kaybolan kimlik kartlarını polise bildirdikten sonra alınacak çalıntı veya kayıp belgesi ve gazete ilanının aslı ile birlikte yazılacak bir dilekçe ile en yakın Vergi Dairesi veya Mal Müdürlüğüne başvurulması halinde sisteme Kayıp ya da Çalıntı bilgisi girilecek, bu kimlik belgesi ile Vergi Dairesinde veya Mal Müdürlüklerinde hiçbir işlem yapılmasının önüne geçilmiş olunacaktır.

Çalıntı veya kayıp kimlik belgesi ile Vergi dairesi veya Mal Müdürlüğüne işlem yapmak üzere gelen dolandırıcılar ise ekranda çalıntı veya kayıp uyarısı çıkan kimlikle birlikte kolaylıkla yakayı ele vermiş olacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir