Kızılderilileri Türkler Kalkındıracak

Amerikan yerli kabilelerine, federal hükümetin onayı olmadan Türk şirketleriyle ticaret yapma imkanı sağlayan yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’ne sunuldu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Amerikan yerlisi ve Türk girişimci işbirliğinde tarihi bir tasarı gündemde..

Amerikan yerli kabilelerine fedaral hükümetin onayına gerek kalmadan sadece Türk şirketleriyle ticaret yapma imkanı sunan tasarı Temsilciler Meclisi’ne sunuldu.

Yerli Amerikan Dostluk Grubu’nun eşbaşkanı ve Türkiye Dostluk Grubunun da üyesi olan Tom Cole tarafından sunulan tasarı “Amerikan Yerlileri Ticaret ve Yatırım Yasa Tasarısı 2011” adını taşıyor.

Cole aynı zamanda Kongre’deki Amerikan yerlisi tek milletvekili olması sebebiyle Amerika Birleşik Devletleri ve yerli halk arasındaki sorunların giderilmesi amaçlı olumlu teklifleri gündeme getiriyor. Bu nedenle tasarının kabul edilme olasılığı yüksek bulunuyor.

Tasarı Amerikan yerlilerinin ekonomik gelişmesine katkıda bulunurken, Türkiye’ye de eşsiz bir pozisyon sağlıyor.

Yasadan sonra Türkiye, federal hükümetin iznine gerek kalmadan Amerikan yerlilerinin çalışabileceği tek ülke konumuna geçecek.

Yasa Türk şirketlerine özel sektörün ekonomik büyümesini teşvik etme ve istihdam yaratmada çok iyi bir fırsat sunuyor.

Düzenlemeyle, tasarı kapsamındaki faaliyetlerin finansmanı, federal mali kaynaklardan harcama gerektirmeden, özel sektör tarafından karşılanacak.

Tasarı alt komiteden geçmesi halinde komitede oylanacak, burada kabul edilmesinin ardından da Temsilciler Meclisi Genel Kuruluna getirilecek.

Habervaktim.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir