Köpekler Ezan okunurken neden ulur?

Videoda köpekler dört sabah Ezanı öncesi kamerayla izleniyor..Her sabah ezanı okunmasında birden köpekler garip hallere giriyorlar..Sanki etrafındaki birşeylere tepki verirmişcesine  uluyorlar.. Bu durum, köpeklerin çan sesi ve siren sesi duyduğunda da devam edebiliyor.
Bu sebeple ilk aklımıza gelen şey köpeklerin ses sisteminden rahatsız olduğudur. Fakat ezan sesine sadece köpekler değil eşekler de anırarak tepki verebiliyorlar.

Dini Kaynaklara göre ise bunun sebebi şudur :  Kafir cinler ve şeytanlar ezan sesini duymamak için çok uzak yerlere kaçarlarmış..Hayvanların da gözlerinde perde olmadıgından , o şeytanilerin böyle ani kaçışlarını gördüklerinden dolayı tepki verirlermiş..

Bu rivayeti destekleyen Hadis de mevcuttur :

Hz. Cabir’den nakledildiğine göre Peygamberimiz(a.s.m) şöyle buyurdu: “Şeytan ezanı işittiği vakit Revha denilen yere kadar gider. koşar adımlarla kaçıp oradan uzaklaşmaya çalışır”

(bk. Müslim, Salat, 15, 16, 17, 18).

Şeytanın, en faziletli ibâdet olan Kur’an okumadan ve namazdan kaçmayıp ezan sesinden kaçması (bk. Müslim, a.y.), kıyamet gününde onu işittiğine şahadet etmemek içindir. Çünkü bir hadis rivayetine göre, müezzinin sesini işiten insanlar, cinler ve her şey kıyamet gününde onu işittiğine şahadet edecektir. Şeytan da her şeye dahildir. Yahut cinlerden sayılır.

Bazıları “Şeytânın kaçması ezanın azametindendir. Çünkü ezan dînin bütün kurallarını içine alır ve İslam’ın şeâirini / işaretlerini ve sembollerini ilândır. Bunların can düşmanı olan şeytan, onları işitmeye tahammül edemez; demişlerdir.

Bir takımları şeytanın kaçmasını onu ye’s ve ümitsizliğine bağlarlar. Zira şeytan tevhit ilânını duyunca İnsana vesvese vereceğinden ümidini keser. Fakat namaz kılan ve Kur’an-ı Kerim okuyarak ‘a duada bulunan kimseden şeytân kaçmaz. Çünkü o hallerde kendisine vesvese kapıları açıktır. İstediği gibi kulun damarlarına kadar sokularak vesveseyi hatırına getirebilir. O derecede ki, namaz kılan kimse kendinden geçerek kaç rekât kıldığını bile unutur.

Demek ki, ezanın pek büyük bir fazileti vardır. O derece ki şeytân onu işitince deliye döner; Başına en büyük felâket gelmiş gibi ne yapacağını şaşırır. (bk. Ahmed Davudoğlu, Sahih-i Müslim, Tercüme ve Şerhi, ilgili hadislerin açıklaması)

En doğrusunu Allah bilir, bu yüzden ilmen bir açıklaması yapılmadıkça bu konu hakkında kesin olarak karar bildirmek yanlış olur.Zira siren sesine de çan sesine de uluyan köpekler vardır.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN LÜTFEN !

“Köpekler Ezan okunurken neden ulur?” üzerine 44 yorum

 1. zikir ve fikir.canlılar fikir sahibi değil ama zikir edici.hayvanların doğal fıtratları bunu çok güzel anlatıyor.hiç besmele çekerek zikir ederek bir kediyi sevdinizmi.denemenizi isterim.siz zikrederken size nasıl eşlik edip o atmosferin güzelliğini tattıklarını hiç unutamazsınız.Vesselam.

  1. kulakları hasas olduğu için yüksek sesten rahatsız olur uluyorlar çünkü camiye yakın köpekler uluyor diğerleri değil
   her şeyden bi anlam çıkarmaya çalışmanın dini bi yorum yapmanın gereği yok bence hoparlörsüz okunan bi ezana köpeklerin bi tepki verdikleri görülmüşmüdür

   1. Benim köpek uluyor her sabah ezanında. hemen bitişik evlerde de köpekler var en az 5 evde köpek var hiç biri ulumuyor?????

   2. Bunun kanıtı çok açık ve net birşekilde ortada canım bnm yok rahatsız olduklarından dolayı yok ondan yok bundan onlar bahane..ona bakarsan kedilerinde kulağı çok hassas onlarında rahatsız olması lazım onlar nie olmuyor bi duşun bakalımm.

  2. Arkadaşlar ezan okunurken sadece hayvanlar değil. Tüm canlılar bitkiler bile zikir ederler. Allah (cc) yarattığı tüm mahlükat zikir için yaratılmıştır.

   1. bence bu arkadaşımız doğru söylüyor. köpek ulumasının nedenlerinden biride şudur insanlara ezan okunuyor allahın cennetine girmek istiyorsanız namaz kılın diyor ezanlarda. bence sunu birdaha düşünün

 2. ezan okunurken kopekler de ınsanlar gıbı zıkır cekerler bunu anlayamazlar cunku yaradanın yaradandan ote kımse yoktur yalnız alah c.c bılır

 3. Ezan yerine manasız bir anonsla kolayca denenebilecek bir şey..
  Burada akla yatkın olan camilerin kalitesiz sez sistemlerine bir tepkidir.
  Olayın dine yapışmış hurafelerle açıklanması gayet saçma bir fikir.

  1. Sez sistemiyle denersen olmazda ses sistemi işe yarayabilir.
   Şuanda akım mı desem yada moda mı bu ataistliğe özentilik
   Uyan kardeş uyan beraber şehadet ettik! (kâlü bela) ne çabuk unuttun
   Felsefe ha! Mantık değilmii toplansin bütün bilimciler varlığından
   yer yer rahatsız olduğumuz bi sinek yapsınlar kendi kendine uçsun
   beslensin eşleşsin yada yoktan birşeye can versin daha üç harflilere
   isim veremediler bilmem ne enerjisi vs. Bilim diye saçmalığın dibine
   vurdular he ilim bilim öğüt dost istersen kuran yeter yakma ahireti
   Hayır benim kıllandığım nokta akıl mantık diye ölüyolar maymundan
   geldik diyolar e maymundan geldiysek neden renklerimiz bir değil siyah
   yada beyaz neden birimiz sarışın birimiz kapkara neden benim gozlerim
   kahverengide başkasinin ki yeşil ela vs yahu zındık ayagina taktigin corabin bile
   bir ustasi var kendi kendine çorap olurmu ki oldu diyelim koskoca kainat haşa
   kendi kendinemi kuruldu bu hassas denge bu hassas duzen rastlantimi
   Heh işte raslanti diyip sonrasinda mantik diye cırpınlara sözlerim konuya
   dönmek gerekirse gerçek olan kaçışan iblisleri cinleri görürler onlaradir ki
   hadislerdede belirtilmiştir bu konu biz bu gün bunu konuşuyoruz ama
   1400 sene oncesinden cevabi verilmiş bi mesele bu hala mantık diyecekler
   biliyorum saçma sapan kelime oyunlari olacak şimdiden diyorumki etmeyin
   cehennemde azap vaaar! Göz göre göre ateşe gitmeyin bizler ot değiliz ki hesaba
   çekilmeyelim birazcık mantık evinde içtiğin suyun bile faturasi varda yaşadigin koskoca
   ömür beleşmi ibret almak iste yeterki okadar çok sey varki rabbi hatırlatacak mevla
   duyup görüp ders alanlardan eylesin selametle…

  2. Sen söyle diyanet işleri başkanlığına camilere 5+1ses sistemi istiyoruz
   sesler bozuk geliyor de embesil

   1. Terbiyesizlik yapma boş boş konuşma adam burda senin gibilere öğüt veriyor ama senin yaptigina bak terbiyesiz adam ALLAH (c.c.) ıslah etsin seni.

 4. Sese tepki veriyo diyen olmuş hoparlörler kötü olduğuöiçin rahatsız oluyolar diyen olmus peki bu köpekler belediye ananslarında niye ulumuyolar illaki bi sebebe bağlamak belki yersiz ama bana ilginç geliyo

  1. Ankara sasmaz acik ceza evinde yatiyordum bu gun tahliye oldum.gunlerdir sabah ezaninda kopeklerin uluyup zikir ettiklerine sahit oldum.her sabah dikkatle dinledim.hocaya sordugumda zikrwdiyorlar dedi.

 5. Madem yuksek sese hoparlore uluyo diyen arkadaslar bu kopekleri hic dugun ortaminda ulurken gormusler mi? Sazin sesine uluyan kopek gordunuz mu hic?

 6. Beyler adam megafondan domates biber diye anons yapiyor köpekler ulumuyor ezan okumaya baslayinca hepsi birden uluyorlar ALLAH i zikir ediyorlar

 7. ses sisteminden diyenlere bu olayin bin bes yuz sene once ciplak sesle okunan ezana da kopeklerin tepki verdigini hatirlatinca ne diyecekler utanmayayaklar mi merak ediyorum

 8. İyi de bizim köyde, aynı ses oranında belediyeler ilan veriyor peki onlara neden unutmuyorlar. ;-(

 9. İyi de bizim köyde, aynı ses oranında belediyeler ilan veriyor peki onlara neden ulumuyorlar. ;-(

 10. Beni çok düşündürdü paylaşmak istedim.
  Uyuyordum birden uyandım. Uyanmamla sabah ezanının okunması ve aynı anda bir sürü köpeğin uluması bir oldu. 22 yaşındayım ve bugün e kadar ilk defa böyle bişey geldi başıma. Uyumadan önce de biraz Üzgündüm ağladım dua ettim. Sizce bunun anlamı ne? Uğursuzluk mu, iyiye mi yormalıyım ?…

 11. acıyarak okuyorum. siz o kadar dine düşman olmuşsunuz ki köpeğin ulumasını zikretmesini bile yediremiyorsunuz kendinize. aceba köpeği kıskandınız mı? sizin yapamadığınızı yapıyor sizin unuttuğunuz Allahı anıyor diye.bunlara hurafe diyeceğinize oturun düşünün bakalım para için herkese kulluk edebiliyoruz da bize sonsuz cennet hayatını vaadeden Allaha neden kulluk etmiyoruz diye. yahu sen çorabınla bile giremeyeceksin toprağın altına bu zevke düşkünlük bu hırs nedir?sizler sadece rahat yaşamak sizi bağlayıcı unsurlar olmadan keyfinizce bir hayat sürme peşindesiniz.ama islama inandığınızda iman ettiğinizde sosyal hayatınızın kısıtlanacağından içki içip gezemeyeceğinizden karı kızlarla hoş! vakitler geçiremeyeceğiniz ve en önemlisi geri kafalı! olacağınızdan korkuyorsunuz. islam gericilik değildir. islamı doğru anlar ve yaşarsanız en üst çağdaş seviyelere çıkarsınız. kanunlar bile çoğu maddesini şeriattan almıştır.şeriatı ve kanunları kıyaslarsanız anlarsınız.iktidarı sevmediğiniz için birazda dine düşman oldunuz. belki gerçekten akp dini kullanıyor olabilir ama iyi özelliğide insanlara yaratıcısını hatırlattı.korkmayın kimse kadınlara çarşafa gir erkeklere cübbe giy sakal bırak demiyor.bu kadar düşman olmayın asi olmayın yaratıcınıza peygamber efendimize ve kur’an’a.sizi ebedi azaptan kurtacak olanlara içiniz ısınsın biraz.

 12. Ama sadece sabah ezanında oluyor.öbur vakitlerde de şeytan kaçmıyor.

  1. Çünki sabah ezanını bütün sessizlikler içerisinde dinliyorsun kardeşim sabah ezanında araba sesleri insanların seslerı korna sesleri veyahud başka hiç birşey yok sadece semt semt yankılanan ezan sesleri vardır bu yüzden gündüzleri onca sesin içerisinden cogu insan bile ezan sesını duymuyor ki bırak köpekler duysun 😉

 13. Abicim siz bu geri. Zekalı lılara ne anlatıyorsunuz bunlar dinsiz din yok bırak yansınlar beyin gitmiş bunların

 14. ezan çiçeğine ne diyeceksiniz internete girip bakarmısın birde buna yorum yapalım gereksiz anlamsız yorum yapanlar baksın

 15. cezaevinde askerlik görevimi yapmaktayim görev icabı sürekli günün çeşitli saatlerinde nöbete kulelere çıkıyorum yaklaşık iki belki üç aydır dikkat ediyorum her ezan vakti cezaevimize ait beş altı köpeğimiz var hepsi birden ulumaya başlıyor… Burdan o imanı zayıf Elhamdülillah muslumanim diyen arkadaşlara sesleniyorum Allah (cc) sizi ıslah etsin…

 16. ya arkadaşlar müslümanlar nasıl ezan okununca aziz ALLAH deyip zikir yapıyorsa köpeklerde bunu uluyarak yapıyor

 17. Burda bi konu üzerinde tarşıyorsunuz ve bir birinize emmesil salak gerizekalı gibi şeyler diyorsunuz ayıp bence köpekler değilde siz uluyorsunuz onlar şeytanlar ve cinleri gördükleri için ulurlar ve insanlara haber verirler allahın ismini zikredin ki hanenize musallat olmasınlar diye her kes hakkını helal etsin sürşü lisan ettimse af ola

 18. Bi konuya aciklik getireyim, konuyu sese baglayanlar şunu iyi bilsin, ezanin okunmasina 5-10 saniye kala kopekler ulumaya başlar, inanmayan denesin beklesin baksin ve görsün, ozellikle sabah ezaninin okuncagini kopekler ulumaya baslayinca tamam ezan okuncak diye anliyorum, buna binlerce kez sahid oldum, bu da kacan seytanlari uc harflileei ve kopekleein zikir getirmelerini acikliyor, bosuna bilim deyip sulandirmayin

 19. Özellikle sabah ezanında bizim.mahalledeki köpek sanki hoca ile beraber ezan okuyor.ağlar gibi,yalvarır gibi..duyduğunuz zaman kalbiniz kör değilse zikrettiğini siz de anlarsınız zaten.kediler miyavlamaz ezan vakti evet ama birçok kedi baktim evde,hepsinin ortak özelliği vardi,sabah ezanında mutlaka yaramazlık yaparak,kalkmazsam tırmıklayarak beni uyandırirlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir