KORKUNUN KOKUSU’ BİLİMSEL OLARAK ISPATLANDI

“Korkunun Kokusu” deyimi geçtiğimiz günlerde bilimsel olarak kanıtlanmış oldu. Yapılan bir araştırmaya göre insanlar, karşısındakinin stres altında olduğunu ya da korktuğunu vücutlarının salgıladığı bir kimyasal olan feromon sayesinde algılayabiliyorlar.

Karşımızdaki insanın korktuğunu nasıl hissedip anladığımızı araştıran bilim insanları, su altında korkan ve stres altında bulunan dalgıçların salgılarını incelendiğinde, bu salgının kokusunu farkında olmadan aldığımız ve dolayısıyla karşımızdakinin korktuğunu anladığımız açıklandı.

Çalışmalar çerçevesinde yapılan araştırmalarda, korku nedeniyle salgılanan kokuyu alan gönüllü denekler beyin taramasından geçirildiklerinde; beyinlerindeki korkuyu algılamaktan sorumlu bölgelerinde hareketlilik gözlemlendi.

Araştırmacılara göre, çoğu diğer canlı gibi, insanlar da vücuttan yayılan “feromon” adlı kimyasal maddenin kokusunu alıp farkında olmadan buna tepki veriyorlar. Yani bir insanın korkan insanı algılaması bilinçli bir kararı değildir, bedeni ve beynindeki özel yapısı gereği bunu yaratılışından ötürü yapmakta ve buna göre tepki göstermektedir. Başka deyişle hemen her insan korkan birini “hissedecek” şekilde yaratılmıştır.

Amerikan’ın New York eyaletindeki Stony Brook Üniversitesi’ nden Dr. Lilianne Mujica-Parodi ve takım arkadaşları, uçaktan suya atlayışını yapacak 20 dalgıcın ( 11 erkek ve 9 kadın) atlayış öncesi ısınma hareketleri esnasında, atlayış sırasında ve sonrasındaki beden salgılarını inceledi. Tüm salgılar atlayış öncesi ve sonrasına göre farklı yapı gösteriyordu.

Araştırmacılar, topladıkları iki çeşit salgıyı sprey halinde kendilerine deney hakkında hiçbir bilgi verilmeyen gönüllülere koklattılar.

“New Scientist” dergisinin yayınladığı raporlara göre, gönüllü kişilerden “korku” anında salgılanan teri içeren spreyi koklayanların beyinlerindeki korku bölgelerinin, diğerlerine göre daha aktif olduğu belirtildi.

“Kokrunun Kokusu”nu alma durumu birçok memelide, burunda bulunan özel bir yapı sayesinde gerçekleşiyor. Burunlarındaki özel reseptörler feromonu ayıklayıp beyne sinyal gönderiyor, bu şekilde birçok hayvan korkmuş olan hayvanı hissederek harekete geçebiliyor. İnsanlarda da böyle reseptör mevcut olmasına rağmen bu organın bu zamana kadar beyinle bağlantısının olmadığı varsayılıyordu, hala da böyle düşünen bilim insanları var.

Ancak bu son araştırma gösteriyor ki, insan bir şekilde karşısındakinin salgıladığı fermonu kendisi bunun farkında olmadan algılayarak beyni buraya ulaşan elektrik sinyallerle uyarılıyor ve “Kokrunun Kokusu” sayesinde bir insanın korkmuş, stres altında kalmış vb olduğunu hissedebilmiş oluyor.

———–
“Nefse ve ona ‘bir düzen içinde biçim verene’, Sonra ona fücurunu (sınır tanımaz günah ve kötülüğünü) ve ondan sakınmayı ilham edene (andolsun). Onu arındırıp-temizleyen gerçekten felah bulmuştur.” [Şems Suresi, 7-9.ayetler]

“Allah, sizi annelerinizin karnından hiçbir şey bilmezken çıkardı ve umulur ki şükredersiniz diye işitme, görme (duyularını) ve gönüller verdi.” [Nahl Suresi, 78.ayet]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir