KUŞ TÜYLERİNDEKİ MUCİZE TASARIM

Bütün canlılar içinde sadece kuşlar tüylü kanatları sayesinde uçma özelliğine sahip canlılardır. Peki kuş kanatları kadar tüylerinin de son derece kompleks, akıllı ve aerodinamik kanunlarına uygun özelliklere sahip olduğunu biliyor muydunuz ?

Kuş tüyleri çok hafiftir. Bir kuş tüyünü mikroskop altında incelersek, muhteşem bir tasarımla karşılaşırız. Tüylerin tam ortasında uzun, sert bir boru vardır. Bu borunun iki tarafından yüzlerce tüy çıkar. Bu tüylerin her birinin boyları ve yumuşaklıkları farklıdır. Bu tüyler sayesinde kuşlar hızlı uçabilme özelliğine sahip olurlar.
Ancak daha da ilginci, bu tüylerin üzerinde çok daha küçük tüycüklerin oluşudur. Bu tüycüklerin üzerinde de çengel adı verilen kancalar vardır. Tüycükler, bu çengeller sayesinde bir fermuar gibi birbirine bağlanırlar.

Özellikle aramızda makina mühendisi veya fizikle uğraşanlar bilir, teknolojide bu tür tasarımları yapmak zordur, onlarca test ve uzun süreli çalışma ve deneme gerektirir ve ortaya gerçekten mükemmel bir tasarım çıkarmak çoğu kez oldukça güçtür. Dolayısıyla kuş tüylerindeki akıllı tasarım gerçekten çok etkileyici ve kendi kendine oluşamayacağı çok aşikar bir durum olsa gerek…

Ünlü kuş bilimci Alan Feduccia, “tüylerin her özelliği aerodinamik fonksiyona sahiptir. Hafiftirler, kaldırma kuvvetleri vardır ve kolaylıkla eski biçimlerine dönebilirler” der.

Birbirine çengellerle kenetlenmiş tüylerin üzerine duman üflense dahi asla diğer tarafa geçirmezler. Herhangi bir sebepten dolayı çengeller ayrılıp tüylerin arası açılırsa dahi, bunun düzelmesi için kuşun silkelenmesi veya gagasıyla tüylerini düzeltmesi yeterlidir.

Kuşlar hayatlarını devam ettirmek için tüylerini her zaman temiz ve uçuşa hazır tutmak zorundadırlar. Kuyruklarının dibinde yağ kesesi bulunur ve gagalarıyla bu yağdan alıp tüylerini temizler ve parlatırlar. Yüzücü kuşların derilerine, bu yağ sayesinde su ulaşamaz.

Hepsi bu kadar da değil. Kuşlar tüylerini kabartarak kışın soğuktan korunur, yaz aylarında da tüylerini yapıştırarak vücutlarının serin kalmasını sağlarlar.

Öte yandan, bir kuşun vücudunun değişik bölümlerinde bulunan tüylerin her biri farklı özelliklere sahiptir. Mesela büyük tüylerden oluşan kuyruk bölümü, dümen ve fren görevi görür. Kanat tüyleri ise, kanat çırpma esnasında açılarak yüzeyi genişletecek ve kaldırma kuvvetini artıracak yapıya sahiptir.

Şu ana kadar yaşamış olan bütün kuşlar bu muhteşem tüylere sahip olarak yaratılmışlardır. Sadece kuş tüylerindeki bu muhteşem özellikleri düşünmek bile, Allah’ın ne kadar büyük bir güce sahip olduğunu anlamak için yeterlidir…

———
Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. Allah her şeye güç yetirendir. Şüphesiz göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün ardı ardına gelişinde temiz akıl sahipleri için gerçekten ayetler vardır. Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah’ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki: “Rabbimiz, sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru.” [Al-i İmran Suresi, 189–191.ayetler]
_

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir