KUŞLAR TÜNEYEREK UYURLARKEN NASIL OLUYOR DA DÜŞMÜYORLAR?

Gökyüzünün rengârenk süsleri kuşlar; uçuşları, duruşları hatta uyuyuşları ile tüm insanları düşündürüyor ve bilim dünyasını araştırmaya teşvik ediyor. Bizler yürürken dengede kalmakta zaman zaman zorlanırken kuşlar; uçarken, uyurken ayrı ayrı dengede kalmalarını sağlayan sistemler ile donatılmışlardır.

Kuşların tüneyerek uyurken dengede kalmalarını sağlayan sistemi şu şekilde açıklayabiliriz;

*** Kuşların kasları da aynı insanlarda olduğu gibi tendonlar aracılığıyla kemiklere bağlanır. Örneğin kuş bacağının biçimini “Z” olarak ele alalım. Z’nin üst çizgisi kuşun bacağının üst kısmı, orta çizgisi bacağın alt kısmı, alt çizgi de parmakların tutunduğu kaynaşmış tarak kemikleri bölgesi olsun. Alt bacağa ait ana kasların uçlarındaki tendonlar, bacağın tarak kemiğiyle birleştiği eklem bölgesinde bulunan oluklardan geçerek, ayrı ayrı parmak kemiklerine bağlanırlar. Kuşun bacağı gevşek haldeyken, bacak kemiklerinin meydana getirdiği Z çizgisi oldukça açık haldedir. Kuşun tünemesiyle birlikte kemikler katlanarak birbirlerine yaklaşır ve kapalı bir Z çizgisi oluşturur. Bu durumda, eklem bölgesindeki kanallardan geçen tendonlar gerilerek, uç noktalarında bağlı oldukları parmak kaslarını kasarlar. Sonuçta kasılan parmaklar kapanarak adeta kilitlenir ve düşmeden uyurlar.

!!! Kuşlar hem havada hem de karada çok dengeli hareket ederler ve bu dengenin dikkat çekici iki ayrı yönü vardır. Bunlardan biri, uçarken dengelerini hiç yitirmemeleri, gökyüzünde rahatlıkla süzülmeleri; ikincisi ise yere indiklerinde incecik bir çubuk, dal ya da tel üzerinde düşmeden durabilmeleridir.

Kuşlar üzerine yakın zamanlarda yapılan araştırmalar, diğer canlılardan farklı olarak kuşlarda iki ayrı denge organının olduğunu ortaya çıkardı. Bildiğimiz denge organı iç kulağın yanı sıra, kuşların leğen bölgesinde bir denge organının daha bulunduğu açıklandı. Bilim adamları iç kulaktaki denge organının uçuş sırasındaki hareketleri yönlendirdiğini, leğen bölgesindeki ikinci organın ise kuşların dik olarak yürümesini ve durmasını sağladığını söylüyorlar.

Bütün bunlar Allah’ın üstün yaratışının ve sonsuz merhametinin örneklerinden küçük bir tecellidir.

>>> Göğün boşluğunda boyun eğdirilmiş (musahhar kılınmış) kuşları görmüyorlar mı? Onları (böyle boşlukta) Allah’tan başkası tutmuyor. Şüphesiz, iman eden bir topluluk için bunda ayetler vardır. (Nahl Suresi, 79)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir