LİBYA’da NE KADAR PETROL ve DOĞAL GAZ VAR ?

Libya sahip olduğu petrol ve doğal gaz rezervleri bakımından Dünya’daki rezervler içerisinde yaklaşık %3.3 pay alıyor, ve aynı zamanda bu sayede Afrika’nın en zengin ülkesi konumundadadır. Bu da ülkeyi uluslararası piyasada önemli ve kontrol edilmek istenen ülke konumuna getiriyor. Bu konumuyla Libya dünyanın en büyük 12. Petrol ihracatçısıdır.

Özellikle Avrupa ülkeleri için çok önemli çünkü mesela İtalya, Almanya ve Fransa, geçtiğimiz yıl bölgedeki petrolün yarısından fazlasını buradan ithal etti

Libya’da normal zamanda günlük petrol üretimi 1.8 milyon varildir. Tahmin edilen toplam rezerv yaklaşık 42 Milyar varil. Doğal gaz rezervinin ise yaklaşık 1.3 Milyar metre-küp olduğu tahmin ediliyor.

OPEC üyesi olan Libya’nın ekonomisi, ihracatının % 95’ini oluşturan petrol gelirlerine bağlı. Günde 1.845 milyon varil petrol üreten ülke, 1.455 milyonunu ihraç ediyor. Libya’da GSYİH’nın sektörel dağılımı ise şu şekilde:

% 1.5 tarım
% 61.7 sanayi
% 36.8 hizmet sektörü

Sanayide petrol endüstrisi dışında kalan alanlar ve inşaat sektörü % 20 oranında yer tutuyor. Libya’nın ticaret hacmi 2008’de 86.77 trilyon dolar oldu; 66.13 trilyon dolarlık ihracat, 20.64 trilyon dolarlık ithalat gerçekleştirildi. Ham petrol, rafine edilmiş petrol ürünleri, doğalgaz ve kimyasallar ihracat ürünlerinin başında geliyor.

>> Ülkenin ihracatında ilk sırada % 32 oranıyla İtalya yer alıyor.

Libya’nın ihracatından aldıkları paya göre diğer ülkeler şöyle sıralanıyor:
% 14 Almanya
% 10 Fransa
% 9 İspanya
% 14 Diğer Avrupa Ülkeleri
% 5 ABD

Bu veriler ışığında Fransa ve İtalya başta olmak üzere, Batılı ülkelerin Libya’ya “özgürlük” kazandırmak için müdahalede neden acele ettikleri daha net anlaşılıyor olsa gerek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir