‘MAVİ CİLT SENDROMU’ NASIL BİR HASTALIKTIR ?

__MAVİ CİLT SENDROMU (“Mavi İnsanlar” veya bir başka adla “Argyria” Hastalığı)—>> Hastalığın temel belirtisi, cildin mavi ya da siyah erik renginde olmasıdır. 1960’lı yıllara kadar A.B.D. Kentucky’de “mavi insanlar” olarak bilinen büyük bir aile yaşamıştır.

Bu hastalık dışında ciddi hastalıkları olmayan bu aile üyelerinin çoğu da 80 yıldan fazla yaşamışlardır.

“Argyria, yüz, boyun, kasık vs. bölgelerde cildin mavi veya gümüşsü gri renk alması şeklinde gözlemlenen bir hastalıktır. Bu hastalık, hem genetik olarak, hem de farklı düzensizlikler (obezite, ilaç (uyuşturucu) kullanımı) sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Bazen de kötü huylu kanser tümörü ile ilgili de meydana gelmektedir.

Ayrıca Argyria hastalığı yüksek dozda gümüş içeren maddelerin, merhemlerin alınmasıyla ortaya çıkabilir ve bu hastalığın bilinen bir tedavisi yoktur.

Araştırmacılar, mavi cilt sendromunun vücudun insüline karşı gösterdiği biyolojik tepkisinin bozulmasının yansıması olabileceğini de belirtmişlerdir. İnsülin, pankreas hormonu olup, kandaki glikoz oranını dengelemekte, yani enerji üretimi için glikozun hücrelere, enerjinin korunması için de karaciğer ve yağ hücrelerine hareketini gerçekleştirmektedir (glikoz, vücuttaki temel enerji kaynağıdır). Bu yüzden glikoz bedenin dengesi ve enerjisi için çok önemlidir ve eğer insan glikoz dengesini bozacak (karaciğerini ve pankreasını bozacak) maddeleri tüketiyor ve dengesiz besleniyorsa bir ihtimal böyle bir hastalığa yakalanabilir.

Ki böyle diğer insanlardan görüntü olarak farklılaşmasına, adeta kokrunç görünmesine neden olan hastalıkla yaşamanın nasıl bir şey olduğunu kimse hayal etmek istemeyecektir..

Vücudun insüline gösterdiği tepkinin bozulması, obezite, insüline bağımlı olmayan diyabet (Tip 2) vs. gibi düzensizliklerle koşullandırılmıştır. Tip 2 diyabetli insanlarda da pankreas insülin üretmekte, ancak vücutları, insuline karşı bağışıklık geliştirdiklerinden, glikozun emilimi bozulmakta, glikozun kandaki ve idrardaki oranı anormal seviyeye çıkmaktadır. Bunun sonucunda farklı düzensizlikler, poliüri (sık idrar yapma), polidipsi (sürekli ve şiddetli susuzluk) vs. görülebilmektedir.

Bazı nadir durumlarda da yukarıda anlatılan Mavi Cilt Sendromu görülebilir…

Bu hastalık sağlıklı ve olağan bir ten renginin bile kaliteli yaşamımız için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.. değil ki sağlıklı ciğere, iyi bir metabolizma sistemine, düzenli şeker ve glikoz oranına, uygun bir insulin oranına sahip olmak. Sağlıklıyken belki çoğu kez düşünmediğimiz ve aklımıza gelmeyen şeyler ancak her an biz farkında bile olmadan an an, adeta tam donanımlı bir laboratuvar gibi kontrol altında tutulan sistemlere sahip olduğumuzu düşünmek için bir fırsat, bir vesiledir bu tür hastalık örnekleri…

——————-
“İki nimet vardır ki, insanların çoğu bu nimetleri kullanmakta aldanmıştır: Bunlar sıhhat ve boş vakittir.” (Riyazü’s-Salihin, Hadis No:98)

“Andolsun ki sizi biraz korku ve açlıkla, bir de mallar, canlar ve ürünlerden eksilterek deneriz. Sabredenleri müjdele. Onlar; başlarına bir musibet gelince, “Biz şüphesiz (her şeyimizle) Allah’a aidiz ve şüphesiz O’na döneceğiz” derler.” [Bakara, 155-156.ayetler]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir