MEVLİD KANDİLİMİZ KUTLU OLSUN !

Mevlid Kandili’nde tüm insanlığa yaratılış manasını ve hayatın gayesini bir kez daha anlatmak için gönderilmiş olan son Peygamberimiz Hazreti Muhammed (s.a.v.) doğum gününü kutlarız. Hz. Muhammed 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12.gecesi doğmuştur. Bu sene Mevlid Kandili, günümüzde Sevginin en çok anılıp yüceltildiği 14 Şubat gününe denk gelmektedir..

Gerçek sevginin özünde, sevginin hangi kaynaktan geldiği bilinci ve en büyük sevgi olan Yaradan Allah sevgisi olmazsa, o sevgi baki olmaz. Gerçek sevgi ahirete ve oradan sonsuzluğa dek uzanan ve bir gün değil her gün anılan ve ilk günkü gibi canlı olanıdır..

Bu yüzden Peygamber efendimizin dünyaya gönderilip, bizlere Allah sevgisini anlatmak için aracı olması ve onun sevgi dolu hayatı bizlere örnektir. O’nun ahlak ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen görevlerimizdendir. Asıl o zaman Sevgilerin, Aşkların en güzeline, sevgililerin en erdemlisine kavuşmuş oluruz.

Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed kendisinden önceki peygamberler gibi sadece bir kavme veya millete değil, bütün insanlığa peygamber olarak gönderilmiştir. O’nun diğer peygamberlerden en farklı yönlerinden birisi budur. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulur:

“Biz seni bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bilmezler.” [Sebe, 28.ayet]

“Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik.” [Enbiyâ, 107.ayet]

İnsanlığın her zaman ve mekanda Hz. Peygamber’in tebliğ ettiği ilahi mesaja ve bu mesajın hayata geçirilmiş şekli olan onun sünnetine ihtiyacı vardır. O’nu örnek almak, Kur’an’a uymaktır. Kuran-ı Kerim’in bizlere verdiği sevgi mesajlarını her an hayata geçirmektir.

Dileriz ki, bu gün sevgilerin en güzelinin anıldığı ve sevginin ruhlarımızda yüceltildiği bir gün olsun. Sevgi kaplerde olmadıkça iman olmaz, inanç olmaz, tefekkür gözüyle bakmaz gönüller ve gözler etrafındaki hayata. O zaman hiçbir sevginin de ahlakı olmaz, çünkü o sevgi güzeldir ki, İlahi sevgiyle beslensin ve Yaradan’dan ötürü duyulsun…

SEVGİ DOLU HAYIRLI KANDİLLER DİLERİZ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir